Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο.

ΑΠΟ: ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ - Νοε• 26•13
Ο παις του Μαραθώνα

Την Τρίτη 29-10-2013 οι μαθητές της Α΄ τάξης του Γυμνασίου Μαγούλας   πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της Αθήνας.

Πριν την επίσκεψη δόθηκαν πληροφορίες στα παιδιά από τους υπεύθυνους καθηγητές σχετικά με τα σημαντικότερα εκθέματα του Μουσείου.

Την ξενάγηση ανέλαβαν οι καθηγήτριες του σχολείου μας κα Παπαβασιλείου Ε. και κα Ξανθοπούλου Π.

Η αρχιτεκτονική του κτιρίου και ο περιβάλλον χώρος ήταν αυτά που τους έκαναν εντύπωση αρχικά.

Η ξενάγηση διήρκεσε 1,5 ώρα. Οι μαθητές παρατήρησαν με  ενδιαφέρον και θαυμασμό τα ανεπανάληπτα δημιουργήματα των προγόνων μας.

Τις επόμενες ημέρες οι μαθητές ξαναείδαν τα εκθέματα σε διαδραστικό πίνακα και ακολούθησε συζήτηση με την καθηγήτριά τους. Κατόπιν, τους δόθηκε σχετικό ερωτηματολόγιο και τους ζητήθηκε να αποτυπώσουν τις εντυπώσεις τους και να διατυπώσουν κρίσεις και απόψεις.

Ακολουθούν μερικά σχόλια των μαθητών, ακριβώς όπως τα εξέφρασαν:

• Μου κάνει εντύπωση πως τότε κατασκευάζονταν τόσο όμορφα και επιβλητικά αγάλματα χωρίς τα μέσα που διαθέτουμε σήμερα.
  • Eντυπωσιάστηκα από το ύψος του κούρου του Σουνίου.
  • Το άγαλμα του Δία ή Ποσειδώνα του Αρτεμισίου φαίνεται σαν να φτιάχτηκε τώρα, αν και έχουν περάσει τόσα πολλά χρόνια.
  • Είδα τόσα πολλά άσπρα αγάλματα. Πόσο πιο ωραία θα ήταν αν ήταν χρωματισμένα!
  • Στην αίθουσα με το ναυάγιο των Αντικυθήρων μου έκανε  εντύπωση ότι εκείνες οι πλευρές  των αγαλμάτων που βρέθηκαν θαμμένες στην άμμο διατηρήθηκαν σχεδόν ακέραιες, ενώ εκείνες που ήταν εκτεθειμένες στο νερό της θάλασσας διαβρώθηκαν σε μεγάλο βαθμό.
  • Ο φωτισμός στην αίθουσα με το μηχανισμό των Αντικυθήρων ήταν εντυπωσιακός.
  • Αν ήμουν υπουργός Παιδείας θα συνιστούσα αυτή η εκδρομή να ήταν υποχρεωτική για όλους τους μαθητές.
  • Αναρωτιέμαι γιατί λείπουν τα μάτια από κάποια αγάλματα που τα βρήκαν σε ναυάγια. Μπορώ να φανταστώ πόσο έντονο βλέμμα θα είχαν! Κρίμα που χάθηκαν στη θάλασσα!
  • Με πόση λεπτομέρεια σκάλιζαν τα επιτύμβια ανάγλυφα!
  • Αυτό που θαύμασα στη Φρασίκλεια ήταν η ομορφιά της.
  • Ήταν μία αξέχαστη εμπειρία που πάντα θα θυμάμαι!