Θέατρο – Κινηματογράφος

ΑΠΟ: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΣΗΡΟΥ - Δεκ• 17•14

Ομάδα μαθητών του Γυμνασίου Ασσήρου με πολιτιστικά ενδιαφέροντα αποφασίσαμε να ενημερώνουμε το ηλεκτρονικό περιοδικό του σχολείου μας για τις παραστάσεις των θεατρικών σκηνών της πόλης μας καθώς και τις αξιόλογες κινηματογραφικές ταινίες.

ΘΕΑΤΡΟ

1) «ΤΟ ΑΣΧΗΜΟΠΑΠΟ» του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, στην Παιδική σκηνή, στο ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΝ.

Παραστάσεις κάθε Κυριακή στις 15:00 το μεσημέρι και καθημερινά για Σχολεία.

Συντελεστές:

Κείμενα: Η Δόμνα Ζαφειροπούλου και ο Δημήτρης Αδάμης.

Σκηνοθεσία: Δημήτρης Αδάμης.

Σκηνικά-κοστούμια: μαγικές σβούρες.

Κίνηση: Σταύρος Αποστολάτος.

Μουσική τραγουδιού φινάλε: Κεραμάρης Κανάρης.

Φωτισμοί: Τρύφωνας Κεχαγιάς.

Βοηθός σκηνοθέτη: Αναστασία Μπάρκα.

Παίζουν οι ηθοποιοί: Άρης Βέβης, Αλεξάνδρα Κασιούμη, Δανάη Κλάδη, Μαριάννα Τάντου.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 262051

Πηγή:  www.aristoteleion.gr

2) «ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ» Ένας Ιππότης για τα παιδιά, του ΜΙΓΚΕΛ ΝΤΕ ΘΕΡΒΑΝΤΕΣ, στην Παιδική σκηνή στο ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΝ.

Παραστάσεις κάθε Κυριακή στις 11:00 το πρωί και καθημερινά για Σχολεία.

Διασκευή- Σκηνοθεσία: Δημήτρης Αδάμης

Σκηνικά – Κοστούμια: Μαγικές Σβούρες

Επιμέλεια κοστουμιών: Δόμνα Ζαφειροπούλου

Κίνηση: Σταύρος Αποστολάτος

Ενορχήστρωση-Διασκευή: Γιώργος Κωνσταντινίδης

Μουσική διδασκαλία: Ελένη Καρακάση

Β. Σκηνοθέτη: Αναστασία Μπάρκα

Παίζουν : Ντέπυ Ασληχανίδου, Πένυ Γραικού, Γιώργος Δερνίκας, Ορέστης Κωνσταντινίδης, Πέτρος Μαλιάρας , Εφή Σισμανίδου, Πέτρος Παπαζήσης

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2310 262051

Πηγή:  www.aristoteleion.gr

3) «Φέτα με την Βασίλισσα», ένα stand up comedy show με την Κατερίνα Βρανά, στο ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΝ:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ 13/12/2014 ΩΡΑ 21.00

ΚΥΡΙΑΚΗ 14/12/2014 ΩΡΑ 20.00

Πηγή:  www.aristoteleion.gr

4) Η επιθεώρηση των Γιώργου Κωνσταντίνου και Ντίνου Σπυρόπουλου έχει τίτλο «Κάτω…ρε ρεμάλια» και έρχεται στο ΘΕΑΤΡΟ ΡΑΔΙΟ ΣΙΤΥ στη Θεσσαλονίκη για να μας χαρίσει γέλιο με τους Στάθη Ψάλτη, Γιώργο Κωνσταντίνου, Μάρθα Καραγιάννη, Ντίνο Σπυρόπουλο, Βασίλη Ζωνόρο, Χριστίνα Ψάλτη, Γιώργο Προμπονά, Τίσσα Βασιλάκη σε Σκηνοθεσία: Γιώργος Κωνσταντίνου, Μουσική: Τόλης Κετσελίδης, και Χορογραφίες: Δέσποινα Χουζούρη.

Ώρες παραστάσεων:

Από 25 Δεκεμβρίου

ΠΕΜΠΤΗ 25–ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26–ΣΑΒΒΑΤΟ 27–ΚΥΡΙΑΚΗ 28: 6.15 ΜΜ & 9.15 ΜΜ

ΠΕΜΠΤΗ 1- ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 2 –ΣΑΒΒΑΤΟ 3 – ΚΥΡΙΑΚΗ 4 : 6.15 ΜΜ & 9.15 ΜΜ

ΔΕΥΤΕΡΑ 5 : 9.15 ΜΜ

ΤΡΙΤΗ 6 : 6.15 ΜΜ & 9.15 ΜΜ

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ :

20 € ΚΑΝΟΝΙΚΟ

15 € ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ-ΜΑΘΗΤΙΚΟ

12 € ΑΝΕΡΓΟΙ – ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ – ΑΜΕΑ

Πηγή:  www.radiocitytheater.gr

5) «ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟ» το μουσικοθεατρικό υπερθέαμα ΈΡΧΕΤΑΙ στη Θεσσαλονίκη στο Μέγαρο Μουσικής(Ο.Μ.Μ.Θ.) για να μας χαρίσει άφθονο γέλιο με τους: ο Αντώνη Λουδάρο, Μίρκα Παπακωνσταντίνου, Τάνια Τρύπη, Μέμο Μπεγνή, Μιχάλη Μαρίνο, Κωνσταντίνο Μυλώνη, Πρόδρομο Τοσουνίδη και Special Guest: Φίλιππος Νικολάου. Μαζί τους οι: Αντιγόνη Ψυχράμη, Βανέσα Αδαμοπούλου, Μυριέλλα Κουρεντή και οι: Λούσα Μαρσέλλου, Μανόλης Θεοδωράκης, Αδάμ Τσαρούχης, Λίνα Εξάρχου, Στράτος Λύκος, Δημήρτης Γαλάνης, Μαριλού Κατσαφάδου, Σταυρίνα Ψιμοπούλου, Ανδρέας Βούλγαρης, Λουίζα Πυριόχου.

Συντελεστές:

Σκηνοθεσία – Χορογραφίες: Φωκάς Ευαγγελινός

Κείμενα – Έρευνα: Άγγελος Πυριόχος

Μουσική Διεύθυνση: Γιώργος Κατσαρός

Σκηνικά – Κοστούμια: Εύα Νάθενα

Φωτισμοί: Γιώργος Τέλλος

Παραγωγή: Μιχάλης Αδάμ

Την Ορχήστρα διευθύνει ο Γιώργος Κατσαρός .

26 Δεκεμβρίου 2014 έως 30 Δεκεμβρίου 2014

Δευ|Τρι|Παρ|Σαβ|Κυρ 20:30 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Μ1)

02 Ιανουαρίου 2015 έως 06 Ιανουαρίου 2015

Δευ|Τρι|Παρ|Σαβ|Κυρ 20:30 (ΑΙΘΟΥΣΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Μ1)

Τιμές εισιτηρίων: 40€, 35€, 30€, 25€, 15€ (σπουδαστικό)

Πηγή:  www.tch.gr

6) «Με δύναμη από την Κηφισιά» των Κεχαΐδη Δημήτρη και Χαβιαρά Ελένη σε σκηνοθεσία του Γιάννη Ρήγα. Ανεβαίνει από το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος (Κ.Θ.Β.Ε), στο Μικρό θέατρο, Μονή Λαζαριστών, από τις 31/10/2014 – 18/01/2015 με τους: Τσιμά Μαρία, Συκιώτη Αθηνά, Βλαχοπούλου Λίλα και Αγγελίδου Λαμπρινή.

Πηγή:  www.ntng.gr

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ

αρχείο λήψης (1)

1) Η νέα ταινία του Θοδωρή Αθερίδη έχει τίτλο «Από Έρωτα» και κάνει πρεμιέρα στις 4 Δεκεμβρίου 2014 από την Village. Η ιστορία είναι βασισμένη στο ομώνυμο θεατρικό έργο του Θοδωρή Αθερίδη. Στην ταινία πρωταγωνιστούν οι: Σμαράγδα Καρύδη, Παναγιώτα Βλαντή, Μάρθα Καραγιάννη, Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Θοδωρής Αθερίδης, Γιάννος Περλέγκας, Γιώργος Χρυσοστόμου.

Το τραγούδι της ταινίας ερμηνεύει η Ελεονώρα Ζουγανέλη σε στίχους του Θοδωρή Αθερίδη και μουσική του Σταμάτη Κραουνάκη.

Πηγή:  www.villagecinemas.gr

2) Η Γαλλική κωμική ταινία «Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ» (ΜΕΤΑΓΛ.) σε σκηνοθεσία Λόρεν Τίραρντ από τις 2 Οκτωβρίου στους κινηματογράφους από την Feelgood, τις φωνές χαρίζουν οι ηθοποιοί ΒΙΝΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΓΚΙΡΓΚΙΣ, ΑΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΚΙΚΑΣ, ΣΤΕΛΙΟΣ ΨΑΡΟΥΔΑΚΗΣ, ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΝΤΩΝΑΚΗ, ΖΩΗ ΚΑΤΣΑΤΟΥ, ΙΝΩ ΣΤΕΦΑΝΗ, ΒΑΣΙΑ ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΣΤΑΪΚΟΥ.

Πηγή:  www.villagecinemas.gr

3) Τα κινούμενα σχέδια που αγαπήσατε, φέτος είναι… έξω απ΄τα νερά τους, γιατί έρχεται η ταινία «ΜΠΟΜΠ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΗΣ ΕΞΩ ΑΠ” ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ» (ΜΕΤΑΓΛ) του ΤΖΟΝΑΘΑΝ ΑΪΜΠΕΛ, ΓΚΛΕΝ ΜΠΕΡΓΚΕΡ και σκηνοθεσία ΠΟΛ ΤΙΜΠΙΤ.

Μπουμπούλης Νίκος