« 2013 – Έτος Καβάφη: εμπνέομαι και δημιουργώ».

Kavafis

Με αφορμή τη συμπλήρωση 150 χρόνων από τη γέννηση του ποιητή Κ.Π. Καβάφη , η Περιφέρεια Πελοποννήσου και η Περιφερειακή Διεύθυνση Π. & Δ. Εκπαίδευσης Πελοποννήσου κάλεσε τους μαθητές να γνωρίσουν το έργο του μεγάλου αλεξανδρινού ποιητή, να το μελετήσουν, να εμπνευστούν από αυτό και να εκφραστούν καλλιτεχνικά μέσα από τη ζωγραφική, τη γραφιστική, τη φωτογραφία, τη συγγραφή και τη μουσική.Έτσι, οι μαθητές μας συμμετείχαν στο κάλεσμα δημιουργώντας πραγματικά εντυπωσιακά έργα.Οι δραστηριότητες  των μαθητών της Γ΄  τάξης του  σχολείου μας με θέμα : « 2013 – Έτος Καβάφη: εμπνέομαι και δημιουργώ» ήταν οι εξής:

1. « Εις μάτην» , ποίημα εμπνευσμένο από τίτλους των ποιημάτων του Καβάφη  (Χαβά Μπρόσκα)
  2. Συνέντευξη με έναν ποιητή. (δημιουργική γραφή – Σοφία Κοβάτσι και Δανάη Σταματάκου)
  3. « Κεριά» , power point  (Ραφαέλα Τσιρίκου, Ματίνα Τσιριμώκου, Κωνσταντίνα Παπαγεωργάκη, Σούντα Ελένη)
  4. « Όσο μπορείς» , power point  (Ευαγγελία Ταμβακολόγου)
  5. «Ένας γέρος», παραγωγή βίντεο (Ηλιάνα Χελιώτη )

Τα έργα των μαθητών μας παρουσιάζονται αναλυτικά στα άρθρα του 2ου τεύχους.