«Σάρλιτζα Παλλάς » ένα στολίδι της Λέσβου

eik3

Το ξενοδοχείο «Σάρλιτζα Παλλάς» οικοδομήθηκε στις άρχες του 20ου αιώνα και συγκεκριμένα το 1909. Χτίστηκε σε συνεργασία με Γάλλους αρχιτέκτονες,για τον Χασάν Εφέντη Μολλά Μουσταφά, ο οποίος ηταν αδελφός του τότε Πρωθύπουργου του Οθωμανικού κράτους και πλούσιος κάτοικος του νησιού της Λέσβου. Το συνολικό εμβαδόν του οικοδομήματος ανέρχεται στα 19.164 τ.μ.Η ετυμολογία του ονόματος του ξενοδοχείου  Σάρλιτζα, είναι από τα Τούρκικα συνθετικά ‘’σαρί’’που σημαίνει κίτρινο χρώμα και το ‘’λίτζα’’που σημαίνει θερμοπηγή. Αποτέλεσε στο μακρινό παρελθόν »εντευκτήριο του καλού κόσμου»

φιλοξενώντας κατά τις ένδοξες ημέρες του προσωπικότητες όπως ο Ελευθέριος Βενιζέλος, ο Στρατής Μυριβήλης, ο Γεώργιος Παπανδρέου.Το 1911 δολοφονήθηκε ο ιδιοκτήτης .Έκτοτε το ξενοδοχείο έζησε μεγαλειώδης στιγμές,μέχρι που το 1982 το Σάρλιτζα Παλλάς έκλεισε τις πόρτες του για το κοινό, για πάντα.

eik4

Από τον μαθητή της Γ΄ τάξης Παπαδόπουλο Βασίλη