Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

203763__sheet-music-music-textures-antiques-art-artwork-background-box-brass-wood-concepts_p

Η μουσική ομορφαίνει τη ζωή

Η μουσική μας ενώνει..
Ακόμα και στην δουλειά. Μας φέρνει πιο κοντά.
Μας κάνει πιο παραγωγικούς. Η μουσική βοηθάει τις πωλήσεις μας.
Η μουσική μειώνει το στρες και την ένταση.

Οι επιστήμονες το λένε με αποδείξεις:
η μουσική κάνει καλό στις νοητικές λειτουργίες
– νοημοσύνη, συγκέντρωση, μνήμη.

Ξέρατε ότι ακόμα και τα σταφύλια μεγαλώνουν πιο γρήγορα
στους αμπελώνες όπου ακούγεται μουσική σε καθημερινή βάση;
Ή ότι τα adagios λειτουργούν θεραπευτικά και συστήνονται σε όσους θέλουν να χαλαρώσουν και να νιώσουν ασφαλείς;
H μουσική θεραπεύει, ξεκουράζει, ηρεμεί.
Από τα μωρά μέχρι τους ενήλικες,
από τους μαθητές, μέχρι τους πολυάσχολους managers,
όλοι αναζητούν τη χαρά και την απόλαυση μιας αγαπημένης μελωδίας.
Η μουσική ομορφαίνει τη ζωή μας

Όπως ακριβώς τα μάτια μας είναι φτιαγμένα για την αστρονομία έτσι και τ’αφτιά μας είναι φτιαγμένα για τη μουσική.
Πλάτωνας

Εκεί που τελειώνει η ισχύς των λέξεων αρχίζει αυτή της μουσικής.
Ρίχαρντ Βάγκνερ

Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος.
Φρίντριχ Νίτσε
Οι Συγγραφείς είναι πολύ καλοί άνθρωποι αλλά δεν ξέρουν να μεταδίδουν. Οι περισσότεροι όσα και ό,τι γνωρίζουν το κρύβουν ανάμεσα στα εξώφυλλα των βιβλίων τους.
Οι Επιστήμονες είναι μια εξαιρετική παρέα, αλλά, η παρουσία τους και μόνο σε ένα σαλόνι παραλύει εμάς τους υπόλοιπους.
Οι Ζωγράφοι είναι βαρετοί. Όλοι τους θέλουν να πιστέψουμε πως περισσότεροι φιλόσοφοι παρά ζωγράφοι.
Οι Ποιητές είναι αναμφισβήτητα η ανώτερη τάξη. Ως άτομα ευχάριστα, ανεκτικοί και εξαιρετικοί στη συντροφιά.
Αλλά νομίζω οι μουσικοί στο σύνολό τους είναι πιο συνεργάσιμοι από οποιαδήποτε άλλη κατηγορία. Δεν υπάρχει τίποτα πιο θερμό και συγκινητικό από τη θέα μιας συμφωνικής ορχήστρας. Ο ρομαντικός φωτισμός των αναλογίων τους, ο συντονισμός τους και η αιφνίδια σιωπή όταν ο μαέστρος κάνει την εμφάνισή του. Αυτό επιβεβαιώνει την κοινωνικότητα και την συνεργατική τους συναίσθηση και διάθεση.

Charlie Chaplin αυτοβιογραφία

Τσιάμη Ελένη