ΤΟ ΨΗΦΙΔΩΤΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

DSCN6345

DSCN6345Το ψηφιδωτό που παρουσιάζουμε κοσμεί την κεντρική αίθουσα του Γυμνασίου μας. Φιλοτεχνήθηκε το 1990 από τον Νικόλαο Χαρτοφύλη και απεικονίζει γεγονότα που έλαβαν χώρα το 1919 στο Παραδείσι. Συγκεκριμένα τότε, η ειρηνική εκδήλωση που οργάνωσαν οι κάτοικοι συνάντησε την ένοπλη βία των ιταλικών αρχών, με αποτέλεσμα να φονευθούν ο ιερέας Παπαλουκάς και η Ανθούλα Ζερβού.

Ο  Νικόλαος Χαρτοφύλης γεννήθηκε το 1930. Μεγάλωσε στη Νίσυρο. Ήταν πτυχιούχος της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Ρόδου. Η τέχνη όμως «νίκησε» το δάσκαλο. Διακρίθηκε ως αυτοδίδακτος ζωγράφος, ψηφοθέτης, αγιογράφος και έζησε από την τέχνη του. Ήταν επίσης πολυγραφότατος συγγραφέας.

DSCN6347

Πραγματοποίησε πολλές ατομικές εκθέσεις και μετείχε σε ομαδικές. Έργα του, κυρίως ψηφιδωτά, βρίσκονται στον Ορθόδοξο Καθεδρικό Ναό της Μαδρίτης, στο Δημαρχείο Ρόδου, σε πολλούς ναούς της Ρόδου και σε ιδιωτικές συλλογές. Πέθανε στη Ρόδο το 2000.

Η ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ