“ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΦΗΒΩΝ’

Child with learning difficulties

Η έννοια “δουλειά” στο ποίημα σημαίνει ενασχόληση που δίνει νόημα και σκοπό στη ζωή, ενεργητικότητα και δημιουργική διάθεση. Ωστόσο, η δουλειά του αφηγητή είναι η έμπνευση που χρειάζεται ο ποιητής, έτσι ώστε να διδάσκει, να προβάλλει ιδέες, να ψυχογραφεί και να συναισθάνεται. Πιστεύω ότι η δουλειά ενός εφήβου είναι να διδάσκεται από το σχολείο και να μαθαίνει από τις ιδέες και τις εμπειρίες των μεγαλύτερων του. Έτσι θα αποκτήσει τις γνώσεις που χρειάζεται ώστε να έχει μια καλή εργασία στο μέλλον και να εξελιχθεί σε σωστό και χρήσιμο μέλος για την κοινωνία. Η ζωή πιστεύω ότι αποκτά νόημα όταν υπάρχει δουλειά, καθώς γίνεσαι δημιουργικός και με τον τρόπο αυτό μπορείς να προσφέρεις στην οικογένειά σου, αλλά και να πραγματοποιήσεις κάθε στόχο και επιθυμία σου.

ΠΕΛΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ