Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΜΑΣ

Χωρίς τίτλο

Λίγα λόγια για τον τίτλο του περιοδικού μας

πρωτοπόρος -α / -ος -ο [protopóros] Ε14 : 1α. που βρίσκεται μπροστά σε μια πορεία προς κάποια κατεύθυνση: Τα πρωτοπόρα τμήματα του στρατού μας μπήκαν στη Θεσσαλονίκη. β. που διακρίνεται, που προηγείται χάρη σε διαρκείς διακρίσεις, επιτυχίες: Το σχολείο μας, πρωτοπόρο στο μπάσκετ, νίκησε και στο βόλεϊ. 2. που χαρακτηρίζεται από την εφαρμογή νέων ιδεών, γνώσεων, τεχνικών κτλ. (στον πνευματικό, κοινωνικό, καλλιτεχνικό, πολιτικό κτλ. χώρο), οι οποίες χρησιμεύουν ως πρότυπο για άλλους: Πρωτοπόρα επιστήμη / τεχνολογία. || (ως ουσ., για πρόσ.): Οι πρωτοπόροι της επιστήμης / της διανόησης.

Πρωτοπόρος, ένα επίθετο που κρατά τόση δόξα στις πλάτες του. Χάρη στην πρωτοπορία χιλιάδες άνθρωποι ευημερούν στις μέρες μας, είναι αυτή που παροτρύνει τον ανθρώπινο νου να δουλέψει, είναι αυτή που φέρνει την αφοσίωση για την καινοτομία σε όλους τους τομείς, όπως τον καλλιτεχνικό, τον κοινωνικό, τον πολιτικό. Έτσι κι εμείς επιλέξαμε να ονομάσουμε το περιοδικό μας «ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ», προσπαθώντας να φέρουμε μέσα από αυτό καινούριες, καινοτόμες ιδέες, οι οποίες σίγουρα θα σας τραβήξουν το ενδιαφέρον!

Γεράσιμος Κωλέτσης