ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

αρχείο λήψης

Το ιδανικό σχολείο για μένα θα ήταν ένα απλό κτίριο, με τους καταλλήλους, όμως, χώρους. Θα μπορούσε να περιέχει εννέα συνολικά αίθουσες, οι οποίες θα είναι εφοδιασμένες με διαδραστικούς πίνακες και προτζέκτορες. Επίσης, καλό θα ήταν να υπάρχει θέρμανση  και οι κατάλληλες κατασκευές, ώστε να υπάρχει ασφάλεια για τους μαθητές. Στη συνεχεία θα πρέπει να υπάρχουν ξεχωριστές τουαλέτες για τα αγόρια και τα κορίτσια. Οι τουαλέτες θα πρέπει να διατηρούνται καθαρές τόσο από το κατάλληλο προσωπικό όσο και από τους ιδίους τους μαθητές. Επίσης, στο σχολείο θα πρέπει να υπάρχει μια μεγάλη βιβλιοθήκη, ώστε να μπορούν τα παιδιά να δανείζονται οποιοδήποτε βιβλίο επιθυμούν. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει και κυλικείο, που θα προμηθεύει τα παιδιά με υγιεινές τροφές και θρεπτικούς φυσικούς χυμούς. Ακόμη, για τη φυσική αγωγή θα μπορούσε μέσα στο σχολείο να υπάρχει αίθουσα γυμναστηρίου. Τέλος, θεωρείται απαραίτητη η ύπαρξη αίθουσας πληροφορικής με τις κατάλληλες συσκευές για το μάθημα.

ΜΙΧΑΕΛΑ ΜΠΑΓΙΟΛΑΡΙ