Δράσεις του ΜΣΣ για την Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και του κοινωνικού ρατσισμού.

30707527_501823086879501_6915225722579582976_n

Το Μουσικό Σχολείο Σερρών συνδιοργάνωσε μαζί με τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων (ΣΣΝ) Σερρών, το 1o Γυμνάσιο, το 3o Γυμνάσιο και άλλους φορείς της τοπικής κοινωνίας Ημερίδα Ευαισθητοποίησης ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό και τον κοινωνικό ρατσισμό στις 20 Μαρτίου 2018 στα ‘Αστέρια’ με στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού για θέματα σχολικού εκφοβισμού και κοινωνικού ρατσισμού. Την ημερίδα παρακολούθησαν πάνω από 400 μαθητές από όλα τα Γυμνάσια της πόλης. Ήταν μια γιορτή μαθητική, έμπρακτη απόδειξη  της συνεργασίας τριών σχολείων και ενός φορέα μεταξύ τους, ένα ηχηρό ράπισμα στον ρατσισμό και στον σχολικό εκφοβισμό με όχημα τις τέχνες, τη μουσική, το δράμα, τα εικαστικά, το χορό. Μια μοναδική σύμπραξη σχολείων που μέσα από την παιδαγωγική προσέγγιση της πολυτροπικότητας το καθένα με τον δικό του μοναδικό τρόπο είπε ΟΧΙ στον εκφοβισμό. Κεντρική προσκεκλημένη ομιλήτρια της ημερίδας με τίτλο «Ας μιλήσουμε για αξίες» ήταν η ολυμπιονίκης Βούλα Πατουλίδου, η οποία καθήλωσε και κατασυγκίνησε το νεανικό ακροατήριο με τον ζεστό και βιωματικό της λόγο. Το σχολείο μας συνέπραξε με την παρουσίαση της εμπειρίας της διοργάνωσης προγράμματος Erasmus K2 με το ίδιο θέμα ‘Στο δρόμο κατά του εκφοβισμού’’ από τη συντονίστρια του προγράμματος κα Άντωνία Θεοχαρίδου και τις/τους συμμετέχουσες/οντες μαθήτριες /μαθητές. Ακολούθησε η παρουσίαση  ενός κομματιού σωματικών κρουστών και δύο πρωτότυπων τραγουδιών που συνέθεσαν καθηγήτριά μας και μαθητές μας για το πρόγραμμα Erasmus K2 και στο πλαίσιο του προγράμματος ‘Κι αν ήσουν εσύ;’, ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων. Την εκδήλωση έκλεισε με μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση η Jazz Big Band του σχολείου μας.

Στις 21 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά των Φυλετικών Διακρίσεων & του Ρατσισμού, Παγκόσμια Ημέρα Αλληλεγγύης για τους Ανθρώπους με Σύνδρομο DOWN, υποδεχτήκαμε με μεγάλη χαρά στο σχολείο μας, σε συνδιοργάνωση πάλι  με τον ΣΣΝ της ΔΔΕ Σερρών, και την υπεύθυνη Φωφώ Καραμανίδου, τον Καθηγητή Παιδαγωγικής του ΑΠΘ κο Γεώργιο Τσιάκαλο, τον συγγραφέα της αντιρατσιστικής εκπαίδευσης  και αναμορφωτή των  αναλυτικών προγραμμάτων της Κύπρου. Σε δύο αναφορές,  η πρώτη στην ποίηση του Μ. Μπρεχτ ‘”Άσχημη εποχή για ποίηση» (Schlechte Zeit für Lyrik») με αφορμή το γεγονός ότι την ημέρα εκείνη, παράλληλα με τις δύο προηγούμενες, γιορτάζεται και η Παγκόσμια Ημέρα για την Ποίηση και η δεύτερη στο πόνημα του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου «Ρατσισμός: λεηλασία της ανθρώπινης ψυχής» στήριξε τη διάλεξή του ο μεγάλος δάσκαλος, Μαθητές  και εκπαιδευτικοί απολαύσαμε τον βιωματικό, ουσιαστικό λόγο ενός κορυφαίου, ακούραστου οραματιστή ο οποίος με τον μεστό του λόγο μας ενέπνευσε για τα μεγάλα. Αργότερα δεν παρέλειψε να επισκεφθεί τις ΔΥΕΠ του Μουσικού Σχολείου καθώς κ τον καταυλισμό των προσφύγων. Τον ευχαριστούμε για την τιμή και τον περιμένουμε πάλι σύντομα κοντά μας.