Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Κορινού!

???????????????????????????????

??????????????????????????????? 01364

Μία πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Κορινού πραγματοποίησαν την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας. Συγκεκριμένα ύστερα από πρόσκληση της εκπαιδευτικού κυρίας Αρναούτογλου Μαρίας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το αφιέρωμα που ετοίμασαν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης μαζί με τη δασκάλα τους για το λογοτέχνη Νίκο Καζαντζάκη.

01371 01365

Το 2017 συμπληρώνονται 60 χρόνια από το θάνατο του Νίκου Καζαντζάκη και το υπουργείο Πολιτισμού κήρυξε και επίσημα τη χρονιά ως  «Έτος Νίκου Καζαντζάκη». Στα πλαίσια αυτά οι μαθητές του δημοτικού σχολείου παρουσίασαν στους συμμαθητές τους από το γυμνάσιο ένα πολύ προσεγμένο και πλούσιο αφιέρωμα στο μεγάλο νεοέλληνα λογοτέχνη, που περιλάμβανε πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του Καζαντζάκη, ανάγνωση αποσπασμάτων από τα έργα του και εκτέλεση τραγουδιών από τους μαθητές. Αξίζουν ειλικρινή συγχαρητήρια τόσο στους μαθητές του δημοτικού σχολείου όσο και στη δασκάλα τους για την αξιόλογη εργασία τους!

01370 01366 ???????????????????????????????01375

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο Κορινού!"