Παίζουμε “τζαμί’;

Παίζουμε “τζαμί’;

από το δάσκαλο κ. Θεολόγου Παναγιώτη (ολοήμερο)

Το τζαμί παίζεται με πέντε ή περισσότερα ξυλάκια και μία μπάλα. Τα παιδιά χωρίζονται σε δύο ομάδες.

Αρχικά, τα ξυλάκια στοιβάζονται το ένα πάνω στο άλλο και ένα παιδί από κάθε ομάδα διαδοχικά προσπαθεί με τη μπάλα να τα ρίξει. Η πρώτη ομάδα που θα το πετύχει διασκορπίζεται και τα παιδιά της άλλη ομάδας προσπαθούν να “κάψουν” τους αντιπάλους με τη μπάλα. Στο μεταξύ τα παιδιά της πρώτης ομάδας που δεν έχουν καεί ακόμη προσπαθούν να ξαναστήσουν το τζαμί (ξυλάκια).

Το παιχνίδι τελειώνει είτε μόλις η πρώτη ομάδα στήσει όλα τα ξυλάκια, είτε μόλις η δεύτερη ομάδα κάψει όλους τους αντιπάλους της.

Σημείωση από τη Φιλιπποπούλου Μαρία: Το παιχνίδι αυτό είναι ένα από τα παραδοσιακά παιχνίδια που ο κ. Παναγιώτης έμαθε στα παιδιά στα μεγάλα διαλείμματα του ολοήμερου. Η δράση έγινε στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Σχολείο: Ζω, Μαθαίνω, Αγαπώ!».