Συνέντευξη του δασκάλου κυρίου Γούτα Π.

από τις Έλενα Χ., Μαρία Σ. και Μαρία Κ. της Ε” τάξης

Γιατί θελήσατε να γίνεται δάσκαλος;
Γιατί μου αρέσει η τάξη τα παιδιά, το μάθημα και μου αρέσει πολύ αυτή η δουλειά: να μαθαίνω στα παιδιά γράμματα.

Πώς είναι να είσαι δάσκαλος;
Είναι ένα πολύ ευχάριστο επάγγελμα και νιώθεις ότι βοηθάς πολύ τα μικρά παιδιά.

Σας αρέσει ακόμα η δουλειά που κάνετε;
Βέβαια, μου αρέσει πολύ και την απολαμβάνω και την αγαπώ πάρα πολύ τη δουλειά μου.

Τι  γνώμη έχετε για το ίντερνετ;
Το ίντερνετ είναι πολύ χρήσιμο για πολλούς ανθρώπους, δίνει πολλές πληροφορίες, βοηθάει σε πολλούς τομείς. Όμως πρέπει να προσέχουμε τη χρήση του, γιατί κρύβει πολλούς κινδύνους και πολλές παγίδες, ειδικά για τα μικρά παιδιά

Ασχολείστε με το ίντερνετ;
Ασχολούμαι αρκετές ώρες, σερφάρω, μπαίνω σε διευθύνσεις, μαθαίνω πληροφορίες και γενικά ασχολούμαι με το ίντερνετ.

Ποιες είναι οι ασχολίες σας στο διαδίκτυο;
Ε, μπαίνω σε ιστοσελίδες, μπαίνω σε  ιστολόγια φίλων μου και μαθαίνω διάφορα πράγματα, για βιβλία, για νέες εκδόσεις. Επίσης έχω ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και στέλνω και μου στέλνουν μηνύματα. Αυτά.

Από ποια ηλικία αρχίσατε να χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή;
Εδώ και δέκα χρόνια χρησιμοποιώ τον υπολογιστή πολύ τακτικά.

Από ποια ηλικία αφήσατε τα παιδιά σας να το χρησιμοποιούν;
Η κόρη μου χρησιμοποιεί τον υπολογιστή περίπου από τις πρώτες τάξεις του Γυμνασίου. Από την πρώτη Γυμνασίου είχε υπολογιστή και μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.

Υπάρχει κάτι που φοβάστε να κάνουν τα παιδιά σας στο ίντερνετ;
Βέβαια. Το ίντερνετ είπαμε ότι κρύβει πολλούς κινδύνους. Επομένως πρέπει να μπαίνουν με ασφάλεια στις σελίδες που μπαίνουν και να ξέρουν ότι κρύβει πολλές παγίδες. Κρύβει ανθρώπους οι οποίοι χωρίς να δείχνουν το σωστό τους πρόσωπο θέλουν να κάνουν κακό στα παιδιά και τα παιδιά πρέπει να είναι υποψιασμένα γι” αυτούς τους κινδύνους.

Σας ευχαριστούμε!