Σχολική Τσάντα

1947036

Χρύσα Μπαλμπαγάδη

Η επιλογή της σχολικής τσάντας αποτελεί θέμα συζήτησης για τους μαθητές. Δεν είναι όμως πάντα όλες οι σχολικές τσάντες κατάλληλες για να κουβαλούν τα αμέτρητα και βαριά βιβλία των παιδιών. Ας δούμε λοιπόν κατά πόσο το βάρος της σχολικής τσάντας μπορεί να επηρεάσει αρνητικά το μυοσκελετικό σύστημα του παιδιού.

Παράγοντες κινδύνου:

• Η σχολική τσάντα που ζυγίζει περισσότερο από το 10% του βάρους του παιδιούtsanta1
  • Το κράτημα της τσάντας με το ένα χέρι
  • Η μεταφορά της τσάντας από τον έναν μόνο ώμο
  • Η μη σωστή πλήρωση της σχολικής τσάντας

Κριτήρια επιλογής της σχολικής τσάντας:

• Να φέρεται με ζώνες από την πλάτη και να διαθέτει εύκαμπτο σκελετό
  • Τα λουριά της τσάντας να είναι ρυθμιζόμενα και να υπάρχει ειδικό υλικό Πρέπει η τσάντα να είναι προσαρμοσμένη στο μέγεθος του παιδιού
  • Να διαθέτει ξεχωριστούς χώρους και να έχει ενσωματωμένους τροχούς

Σωστή τοποθέτηση του περιεχομένου:

Η τσάντα πρέπει να ζυγίζει λιγότερο από το 10% του σωματικού βάρους του παιδιού. Τα βαρύτερα αντικείμενα πρέπει να τοποθετούνται πιο κοντά στη πλάτη του παιδιού και τα ελαφρύτερα μακριά από αυτήν. Σε αντίθετη περίπτωση, μεταφέρεται το κέντρο βάρους του φορτίου της τσάντας μακρύτερα από την σπονδυλική στήλη του παιδιού και προκαλεί μεγαλύτερες καταπονήσεις στην πλάτη του.

Σωστός τρόπος μεταφοράς της τσάντας:

• Ρυθμίστε τους ιμάντες ώστε το κάτω μέρος της τσάντας να βρίσκεται λίγο πιο πάνω από τη μέση του παιδιού
  • Έχει εφαρμοστεί κατάλληλα όταν ταιριάζει απόλυτα με την πλάτη του παιδιού χωρίς να κρέμεται μόνο από τους ώμους του
  • tsanta2Το παιδί πρέπει να σηκώνει την τσάντα χωρίς να λυγίζει την πλάτη του, χρησιμοποιώντας τους μυς του μηρού του. Η σχολική τσάντα πρέπει να ανασηκώνεται και με τα δύο χέρια και να κρατιέται κοντά στο σώμα
  • Αν το παιδί αναγκάζεται να σκύψει μπροστά για να μεταφέρει την τσάντα του, τότε ή είναι πολύ βαριά ή δεν έχει εφαρμοστεί σωστά στην πλάτη του ή δεν έχει τοποθετηθεί σωστά το περιεχόμενο

Συνοψίζοντας ακόμη και αν καμία από τις παραπάνω συμβουλές δεν ακολουθηθεί δεν σημαίνει ότι αυτά τα παιδιά θα εμφανίσουν προβλήματα. Όμως σίγουρα αυτές οι οδηγίες μπορεί να προλάβουν δυσάρεστες καταστάσεις.