Οι εκδηλώσεις της Ευρωπαϊκής Πρωτεύουσας Nεολαίας 2014

νεολαια

Επιμέλεια: Μπάρτζου Άννα-Ευδοξία

Περισσότερες από 130 εκδηλώσεις, ανάμεσά  τους συνέδρια, ημερίδες, σεμινάρια, διαγωνισμοί, παρουσιάσεις και εκθέσεις, θα φιλοξενήσει  το 2014 η Θεσσαλονίκη, ως Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας, με επίκεντρο τους νέους, τις δημιουργικές προτάσεις τους, τις ανησυχίες και τα προβλήματά τους .Στις εκδηλώσεις συμμετέχουν 2.000 εθελοντές, 40 ΜΚΟ και τοπικές οργανώσεις νεολαίας και εθελοντισμού.

Η νεανική δημιουργία, η συμμετοχή των νέων, οι ειδικές κοινωνικές ομάδες και τα νέα κοινωνικά κινήματα, είναι οι τέσσερις κατευθύνσεις του προγράμματος. Με έντεκα θεματικές ενότητες του προγράμματος, στη διάρκεια της χρονιάς, θα ξετυλιχθούν  δράσεις για το αστικό τοπίο και το περιβάλλον, τον εθελοντισμό, τον αθλητισμό και την υγεία, την πολυπολιτισμικότητα, τις τέχνες και τον πολιτισμό, την κοινωνία των πολιτών, την καινοτομία και τη  νεανική επιχειρηματικότητα, την πράσινη ανάπτυξη, την εξωστρέφεια και τον νεανικό τουρισμό.

Στις πρώτες εκδηλώσεις του προγράμματος του 2014  περιλαμβάνεται  η δράση για το Νερό ως Κοινωνικό Αγαθό και το εκπαιδευτικό σεμινάριο Media Against Xenophobia αλλά και μια πρωτότυπη δράση, η «Καλλιτεχνία στο σκοτάδι», σε συνεργασία με τη ΜΚΟ «Αναπηρία σήμερα». Οι συμμετέχοντες δημιουργούν αντικείμενα από πηλό και ζωγραφίζουν μέσα σε απόλυτο σκοτάδι, με την καθοδήγηση και τη συμμετοχή τυφλών.

θεσσαλονικη νυχτερινη

Πολλές ακόμη πρωτοβουλίες και διοργανώσεις θα υλοποιηθούν στη διάρκεια του 2014, μεταξύ των οποίων περιλαμβάνονται:

Η συνάντηση για το Μέλλον της Επαγγελματικής Κατάρτισης στην Ευρωπαϊκή Ένωση σε συνεργασία με το CEDEFOP και η έκθεση νέων Τσέχων καλλιτεχνών σε συνεργασία με το προξενείο της Τσεχίας στο Αλατζά Ιμαρέτ (Φεβρουάριος), το Youth Event της Ελληνικής Προεδρίας – Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νέων (Μάρτιος), η κοινή δράση με την εθελοντική καμπάνια Let’s Do it Greece για τον καθαρισμό του περιβάλλοντος χώρου των βυζαντινών τειχών (Απρίλιος), η εκδήλωση προσομοίωσης λειτουργίας της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ σε συνεργασία με το International Student UN Model και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (Απρίλιος), η μεγάλη καμπάνια για συμμετοχή των νέωνστις ευρωεκλογές (Απρίλιος – Μάιος), το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ράγκμπι (Μάιος), το σεμινάριο Reclaim the future για το μέλλον των νέων στην Ευρώπη μετά την περίοδο της κρίσης (Μάιος), το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Stratego (Αύγουστος), ο Νυχτερινός Μαραθώνιος και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας (Οκτώβριος) και η διεθνής συνάντηση φοιτητών Erasmus (Νοέμβριος).