Επίσκεψη στο λαογραφικό μουσείο

Εκπληκτική αποδείχτηκε η επίσκεψη του τμήματος Γ1 του σχολείου μας στο Λαογραφικό Μουσείο της πόλης μας με υπεύθυνη την καθηγήτρια κ. Κανταρτζή Φανή. Τα παιδιά ξεκίνησαν από το σχολείο και βρίσκονταν ήδη εκεί στις 9.00 π.μ., για να θαυμάσουν εκθέματα από την έκθεση «Μια ιστορία από το φως στο φως» (light on light).
Η έκθεση περιείχε αντικείμενα που είχαν σχέση με το φως σε πολλές θρησκείες και πολιτισμούς. Ιδιαίτερη εντύπωση προξένησε η σύγχρονη πινελιά ενός γυάλινου θαλάμου με αναμμένες λάμπες κάθε είδους. Απαρατήρητο δεν έμεινε το πέρασμα από το Ινστιτούτο Γκαίτε, το οποίο είχε μια εντυπωσιακή αυλή για τα ελληνικά δεδομένα.
Οι εντυπώσεις των παιδιών ήταν οι καλύτερες και επιθυμούν να επαναληφτεί μια παρόμοια επίσκεψη.
Δημήτρης Δημητριάδης