Ο φθινοπωρινός περίπατος του σχολείου μας

IMG_4778

IMG_4640

Μία ηλιόλουστη φθινοπωρινή μέρα, πήγαμε περίπατο με το σχολείο μας στο εκκλησάκι της Παναγίας που βρίσκεται σε έναν λόφο λίγο έξω από την Προσύμνη. Στη διαδρομή είδαμε τα ελαιόδεντρα με τα κλαδιά τους να γέρνουν από το βάρος των καρπών. Όλη η περιοχή από τα Μυκηναϊκά χρόνια ήταν εμπορικό πέρασμα. Υπήρχε δρόμος, αλευρόμυλος, πηγάδια και ρωμαϊκά λουτρά απ’ τα οποία περάσαμε καθώς βαδίζαμε για τον προορισμό μας. Όταν τελικά φτάσαμε, η θέα ήταν καταπληκτική!

IMG_4652IMG_4806

Μερικοί έκατσαν στη γη και έφαγαν το κολατσιό τους ή έπαιξαν χαρτιά με τους φίλους τους, ενώ άλλοι περπάτησαν και τράβηξαν φωτογραφίες για να θυμούνται το υπέροχο τοπίο και την εκδρομή. Μία ομάδα παιδιών περιηγήθηκε στα γύρω μνήμεια με ξεναγό τον Φυσικό μας, κ. Παναγιώτη Ψύχα. Έπειτα από μερικές ώρες, όταν όλοι είχαμε ανακτήσει τις δυνάμεις μας, πήραμε το δρόμο του γυρισμού. Ελπίζουμε όλοι να πέρασαν πολύ καλά και να ξανακάνουμε μια μέρα κάτι παρόμοιο!

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Χατζηδημητρίου, Φράνση Χατζοπούλου,  Αντώνης Πότιτς, Μαριάννα Σχινά

Φωτογραφίες: Σοφία Μπάτα

IMG_4796