Η Αλήθεια σήμερα

terrapapers.com_mnimoniaka-psemata-786x524

Άρθρο γνώμης από τον Άγγελο Καρακαλά, μαθητή της Γ’ Γυμνασίου

Σήμερα θέλω να σας μιλήσω για την αλήθεια. Η αλήθεια είναι κάτι ιερό και αγνό. Η γνώμη μου είναι ότι στις μέρες μας πρέπει  να λέμε πιο συχνά αλήθεια. Η κρίση τα τελευταία χρόνια έχει συμβάλει σημαντικά στη μείωση της αλήθειας. Σύμφωνα με τελευταίες  έρευνες (του 2015), αν κάποιος  πει ψέμα έχει 70% πιθανότητες να πετύχει τον σκοπό του, παρά αν πει αλήθεια. Από το 2010 μέχρι το 2016 το ψέμα των Ελλήνων έχει αυξηθεί κατά 30%, ένα πολύ υψηλό νούμερο με σχέση άλλες χώρες. Δεν  χρειάζονται όμως όλα αυτά, πρέπει να είμαστε πάντα αληθινοί για μια καλή και σωστή ζωή. Όλοι μας έχουμε πει ψέματα, όμως μπορούμε να το σταματήσουμε; Φυσικά και μπορούμε, αν έχουμε τον πλήρη έλεγχο του εαυτού μας. Με το ψέμα ο άνθρωπος γίνεται κατά  10% πιο καχύποπτος  και κατά 20% πιο εχθρικός. Κάντε μια ερώτηση στον εαυτό σας: «γιατί να λέω ψέματα;» Βρείτε τον εαυτό μέσα σας, εμπιστευτείτε το ένστικτό σας και μοιραστείτε αυτό το άρθρο.

[Οι πηγές για τα ποσοστά και τις πληροφορίες είναι από το bbc από ειδικούς ρεπόρτερ και δημοσιογράφους. Περισσότερα  στο κανάλι του bbc στο youtube.]