Wolfang Amadeus Mozart

Στιγμιότυπο 2017-12-01, 10.44.47 μμ

Από τις: Μαρία Παλαιολόγου και Θεοδώρα Μαργαρίτη, μαθήτριες του Γ΄3 τμήματος Γυμνασίου.

Ο Wolfang Amadeus Mozart, ήταν ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες κλασικής μουσικής!

Γεννήθηκε στο Salzburg το 1756, και απεβίωσε στη Βιέννη το 1791.

Στιγμιότυπο 2017-12-01, 10.11.04 μμ

Διδάχτηκε από πολύ μικρός μουσική από τον πατέρα του, που ήταν ένας εξαιρετικός μουσικοδιδάσκαλος. Ήδη στην ηλικία των πέντε ετών, συνέθετε μικρά κομμάτια. Καθώς τα έπαιζε στον πατέρα του, εκείνος τα κατέγραφε. Οι δεξιότητες του νεαρού Μότσαρτ υπήρξαν μοναδικές. Εκτός από την εξαιρετική τεχνική του στο πιάνο, στο όργανο και στο βιολί, είχε την ικανότητα να αποστηθίζει με ευκολία πληθώρα συνθέσεων, ενώ λέγεται πως αυτοσχεδίαζε πάνω σε ένα μουσικό θέμα χωρίς προετοιμασία.

Στιγμιότυπο 2017-12-01, 10.11.26 μμ

Προσωπογραφία του Μότσαρτ σε ηλικία έξι ετών. Πιθανώς έργο του Pietro Antonio Lorenzoni (1721-1782) κατά παραγγελία του Λέοπολντ Μότσαρτ.

Η πρώτη του παρουσία στο κοινό ήταν σαν ένα «παιδί θαύμα», το Σεπτέμβριο του 1761 στο Σάλτσμπουργκ. Από τότε έκανε πολλά ταξίδια σε σπουδαία κέντρα της εποχής, όπως στο Μόναχο, στη Βιέννη, στο Παρίσι και στο Λονδίνο, γνωρίζοντας σημαντικές προσωπικότητες. Ανάμεσά τους η αυτοκράτειρα Μαρία Θηρεσία, που του χάρισε ένα παιδικό κουστούμι, και οι συνθέτες Γιόχαν Σόμπερτ και Γιόχαν Γκότφριντ Έκαρντ. Ταξίδεψε έπειτα και στις σπουδαιότερες πόλεις της Ιταλίας, στη Βενετία, στο Μιλάνο, ενώ στη Ρώμη παρασημοφορήθηκε από τον Πάπα.

Ο Μότσαρτ συνέθεσε σε σύντομο χρονικό διάστημα περισσότερα από 600 έργα:

• Όπερες
  • Συμφωνίες
  • Κοντσέρτα
  • Μουσική δωματίου
  • Κουιντέτο εγχόρδων
  • Σονάτες
  • Κουαρτέτα
  • Θρησκευτική μουσική
  • Κλασσική μουσική

Κάποια από αυτά είναι :

• Fur Elise
  • Eine kleine Nachtmusik
  • Symphony No 40 in G major
  • Symphony No 35 in D major
  • The Magic Flute
  • The Marriage of Figaro
  • String Quartet No 23 in F major
  • Violin Sonata No 26 in B major
  • Piano Concerto No 21 in C major

Ο θάνατος του άφησε ημιτελές το τελευταίο του έργο Ρέκβιεμ (Requiem). Αργότερα ανέλαβαν να το ολοκληρώσουν αρχικά ο J. Eybler και στη συνέχεια ο Φ. Συσμάιερ (F. X. Suessmayer).

Ο Wolfang Amadeus Mozart, υπήρξε ένας σπουδαίος συνθέτης. Μαζί με τον Γιόζεφ Χάυντν, τον Λούντβιχ βαν Μπετόβεν και τον Φραντς Σούμπερτ αποτελούν τους σημαντικότερους εκπροσώπους του λεγόμενου βιεννέζικου κλασικισμού, του κλασικισμού και της λεγόμενης «Πρώτης Σχολής της Βιέννης»

Πηγή : ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ

Αφήστε το σχόλιο σας στο "Wolfang Amadeus Mozart"