Επίσκεψη στο σπίτι του Μάνου Χατζιδάκι

Με αφορμή το μάθημα του Project, μας δόθηκε η ευκαιρία να επισκεφθούμε ένα απο τα κοσμήματα της Ξάνθης, όπως ονομάζουν οι περισσότεροι, το σπίτι του Μάνου Χατζιδάκι. Ως σχολείο, έχουμε εκμεταλλευτεί την δυνατότητα που δίνει αυτός ο χώρος και έτσι γνωρίζουμε λίγο-πολύ πως είναι. Σκοπός της επίσκεψης ήταν να μάθουμε πιο συγκεκριμένα πράγματα και γεγονότα που τελέστηκαν στο σπίτι αυτό.

Ξεκινήσαμε την περιήγηση απο τον κάτω όροφο του κτηρίου όπου και μας μίλησε ένας απο τους υπεύθυνους. Μάθαμε για την πρόσφατη ανακαίνιση που δέχτηκε όλο το σπίτι αλλά και για την προσεκτική περιποίηση που χρειάστηκε. Είδαμε μερικά σημεία του τοίχου που δεν είχαν πειραχθεί ώστε να αφήνουν μια άλλη αίσθηση. Στην συνέχεια, πληροφορηθήκαμε πως αρχικά ο χώρος αποτελούσε την εφορία της εποχής του 18ου αιώνα (αφού πέρασε απο δυο οικογένειες, κατασχέθηκε λόγω χρεών) και μετά το τέλος του εμφυλίου πολέμου παραχωρήθηκε στο στρατό και χρησιμοποιήθηκε ως φρουραρχείο.

Αργότερα, ανεβήκαμε στο πάνω μέρος του, όπου και αντικρίσαμε φωτογραφίες του Μάνου Χατζιδάκι αλλά και των κοντινών του ανθρώπων, σε στυλ πίνακα. Οι υπόλοιποι χώροι ήταν σχεδόν άδειοι, μιας και πραγματοποιούνται σε αυτούς διάφορες εκδηλώσεις. Αφού τελειώσαμε και από τον πάνω όροφο, κατεβήκαμε απο τις σκάλες και φωτογραφηθήκαμε.

Κάπως έτσι ήταν η ξενάγηση μας σε έναν, πλέον, ιστορικό χώρο της Ξάνθης. Σίγουρα αξίζει να τον επισκεφθείτε αφού έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Υπάρχουν τοιχογραφίες και όμορφα σχέδια που προσδίδουν έναν άλλο αέρα. Επίσης θα έχετε την δυνατότητα να παρακολουθήσετε και τις δραστηριότητες που γίνονται σε αυτόν κατά καιρούς.

Μερικές φωτογραφίες:

received_905067806334100 received_905067759667438 received_905067866334094 received_891870040987210 received_905068029667411

Επιμέλεια: Δώρα Παπαντοπούλου