με το σκηνοθέτη Κώστα Φέρρη

9

Την Παρασκευή 9 Ιουνίου οι εκπαιδευόμενοι, οι εκπαιδευτές και οι φίλοι του ΣΔΕ Καλλιθέας είχαμε τη τύχη να συναντηθούμε και να γνωρίσουμε το σκηνοθέτη Κώστα Φέρρη. Ο Κώστας Φέρρης επισκέφτηκε το σχολείο μας και συζήτησε μαζί μας για την εκπαίδευση, τον κινηματογράφο, τις ταινίες του, τη σχέση του με το ρεμπέτικο τραγούδι, τα μελλοντικά του σχέδια  και πολλά ακόμη θέματα. Μέσα από τις διηγήσεις και τις σκέψεις που ξεδιπλώθηκαν πέρασαν μπροστά από τα μάτια μας σημαντικές στιγμές της νεώτερης ελληνικής ιστορίας και κουλτούρας. Συζητήσαμε με έναν άνθρωπο με τεράστια πείρα, πλήθος γνώσεων, ζωντάνια, δημιουργική διάθεση και στοχαστική σκέψη. Συνάμα γνωρίσαμε έναν συναρπαστικό ομιλητή που μας καθήλωσε.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης «στιγμές από το έργο του σκηνοθέτη Κώστα Φέρρη», που μελέτησε ταινίες του Κώστα Φέρρη.

επιμέλεια Κ.Γ.

7 8 5 6 19397697_1054813801317950_2037958978_n 1  10 11