επίσκεψη στο πάρκο Σταύρος Νιάρχος

Πάρκο Σταύρος Νιάρχος 22

Ήταν Δεκέμβριος του 2016 όταν μας ανακοινώθηκε από το σχολείο ότι πρόκειται να επισκεφτούμε το εντυπωσιακό πάρκο Σταύρος Νιάρχος στο Παλαιό Φάληρο. Το ραντεβού με τον ξεναγό ήταν στις 17.00. Το γκρουπ έδειχνε ενθουσιασμό και χαρά για αυτή την επίσκεψη στο «Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος». Ορισμένοι πήραμε μαζί μας τις φωτογραφικές μας μηχανές και ας το ξέραμε ότι μπορεί και να μην προλάβουμε να τραβήξουμε «φωτεινές» φωτογραφίες.

Η νύχτα έχει τις δυσκολίες της στη φωτογράφηση και χρειάζεται εμπειρία και να γνωρίζεις πολύ

καλά τις λειτουργίες της φωτογραφικής σου μηχανής. Όταν άρχισε η περιήγηση στο πάρκο, σε κάθε βήμα ο ξεναγός, μας αποκάλυπτε πολλές πληροφορίες σχετικά με την κατασκευή του έργου και τη σημασία του για την πόλη που ζούμε. Μια όαση στην έρημο, ένας πνεύμονας που έχει τόσο ανάγκη αυτή η τσιμεντούπολη που δημιουργήσαμε χρόνια τώρα. Σας παρουσιάζουμε μερικές φωτογραφίες από την επίσκεψή μας στο πάρκο και σας παροτρύνουμε, τώρα που ανοίγει ο καιρός να βρείτε το χρόνο και να το επισκεφτείτε κι εσείς με την οικογένεια και τα παιδιά σας. Αξίζει!

Παναγιώτης Βενέτης, εκπαιδευόμενος α” κύκλου