Το κόκκινο Πάντα

ΑΠΟ: ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ - Δεκ• 23•16

Το Κόκκινο πάντα  είναι ένα μικρό δενδρόβιο θηλαστικό, που ζει στα ανατολικά Ιμαλάια και στη νοτιοδυτική Κίνα. Ο άγριος πληθυσμός του εκτιμάται σε λιγότερο από 10.000 άτομα. Ο πληθυσμός συνεχίζει να μειώνεται και απειλείται προς εξαφάνιση από την λαθροθηρία. Γι” αυτόν τον λόγο τα κόκκινα πάντα προστατεύονται από την εθνική νομοθεσία.

Διατροφή και κυνήγι

Τρέφεται κυρίως με μπαμπού, αλλά είναι παμφάγο και τρώει επίσης αυγά, πουλιά, έντομα, λουλούδια, μούρα και μικρά θηλαστικά. Είναι ένα μοναχικό ζώο. Δραστηριοποιείται, κυρίως, από το σούρουπο έως την αυγή, και είναι σε μεγάλο βαθμό καθιστικής ζωής κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αρπακτικά, από τα οποία κινδυνεύουν τα κόκκινα πάντα είναι η λεοπάρδαλη του χιονιού, τα κουνάβια και ο άνθρωπος. Αν αισθάνονται ότι απειλούνται, μπορούν να προσπαθήσουν να ξεφύγουν. Αν δεν μπορούν πλέον να διαφύγουν, στέκονται στα πίσω πόδια τους, έτσι ώστε να φαίνονται μεγαλύτερα και χρησιμοποιούν τα αιχμηρά νύχια στα μπροστινά πόδια τους, για να υπερασπιστούν τους εαυτούς τους.