ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ (2)

Γεια σας, αυτή η εργασία αποτελείται από 3  πειράματα!

1.Το αλουμινόχαρτο χορεύει!

Science for kids Heat

• Αλουμινόχαρτο
  • Ψαλίδι
  • κεράκια ή θερμαντικό σώμα
  • κλωστή
  • 1 μολύβι

Βήματα

1. Κόβουμε ένα κύκλο από αλουμινόχαρτο με το ψαλίδι.

2. Χαράσσουμε με ένα μολύβι ή με ένα αιχμηρό αντικείμενο μία σπείρα στο εσωτερικό του κυκλικού δίσκου.
3. Κόβουμε με το ψαλίδι την σπείρα και στο ένα άκρο περνάμε μία λεπτή κλωστή.
4. Αν βάλουμε την λωρίδα αλουμινόχαρτου πάνω από αναμμένα κεράκια ή ένα θερμαντικό σώμα, αυτή περιστρέφεται. Όσο πιο θερμό είναι το θερμαντικό σώμα, τόσο πιο γρήγορα θα περιστρέφεται το αλουμινόχαρτό μας.
Το αλουμινόχαρτό μας μπορούμε να το στολίσουμε με αυτοκολλητάκια για να είναι πιο όμορφο ή να το ζωγραφίσουμε με μαρκαδόρους. Όταν περιστρέφεται είναι μαγικό!

και λίγη περισσότερη φυσική  . . .

Καθώς θερμαίνεται ο αέρας πάνω από τα κεράκια, διαστέλλεται και γίνεται πιο αραιός. Έτσι ο πιο ζεστός αέρας ωθείται προς τα πάνω, αναμειγνύεται με τον πιο κρύο αέρα και δημιουργείται ροή θερμότητας.
Τα θερμά ανοδικά ρεύματα αέρα που δημιουργούνται  πάνω από το κερί παρασύρουν το αλουμινόχαρτο σε έναν τρελό χορό!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΛΙΓΟ…

ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ

2. Βροχή εσωτερικού χώρου

• 1 μεγάλο διάφανο μπωλ
  • αφρός ξυρίσματος/μαλλιών ή απορρυπαντικό που κάνει αφρό
  •  χρώμα ζαχαροπλαστικής

Βήματα :

1.Γεμίζουμε με νερό το δοχείο.

2.Βάζουμε το απορρυπαντικό για να κάνει αφρό ( ή αργότερα στο σκέτο νερό βάζουμε τον αφρό).

3. Έπειτα ρίχνουμε σταγόνες από το χρώμα ζαχαροπλαστικής.

Παρατηρούμε τι συμβαίνει!!!! Ο αφρός επιπλέει γιατί έχει σύσταση αραιότερη από το νερό ,ενώ το χρώμα ζαχαροπλαστικής είναι πυκνότερο.

Έτσι μπορούμε να εξηγήσουμε το φαινόμενο της βροχής!

3. Μουσική με νερό

Υλικά για το πείραμα

• Έξι γυάλινα ποτήρια με διαφορετικές ποσότητες νερού
  • Έξι διαφορετικά χρώματα
  • Ένα κουτάλι

Βήματα

1.Tοποθετούμε τα γυάλινα ποτήρια (με διαφορετική ποσότητα νερού το καθένα )σε μια ορισμένη σειρά.

2. Μέσα στα ποτήρια βάζουμε χρώματα (διαφορετικό στο καθένα).

3. Με το κουτάλι χτυπάμε απαλά τα ποτήρια.

Παρατηρούμε ότι σχηματίζετε διαφορετικός ήχος σε κάθε ποτήρι αναλόγως με την ποσότητα του νερού.

Πείραμα