Επίσκεψη στο Μουσείο Ηρακλειδών!

Οι τάξεις Ε’ και Στ’  επισκέφτηκαν το μουσείο Ηρακλειδών στις 25 Ιανουαρίου. Οι μαθητές πέρασαν πολύ ωραία και πήραν πολλές πληροφορίες χάρη  στα σύγχρονα εκθέματα του μουσείου.

Το Μουσείο Ηρακλειδών υπηρετεί από το 2004 την τέχνη, την παιδεία και τον πολιτισμό. Όραμά του είναι να προσφέρει στους νέους την πνευματική και ψυχική καλλιέργεια, που θα τους καταστήσει ικανούς να αντιμετωπίσουν τις αυξημένες απαιτήσεις της σημερινής εποχής. Σήμερα το Μουσείο Ηρακλειδών έχει μετεξελιχτεί σε διαδραστικό κέντρο εκλαΐκευσης της επιστήμης.

Με βασική του φιλοσοφία το τρίπτυχο «Επιστήμη, Τέχνη και Μαθηματικά», συνεχίζει να υλοποιεί καινοτόμα επιμορφωτικά προγράμματα για μαθητές, εκπαιδευτικούς κι ενηλίκους στο κεντρικό του κτίριο (Ηρακλειδών 16, Θησείο), καθώς και εκθέσεις έργων τέχνης και εκλαΐκευσης της επιστήμης στο παράρτημά του.