Κινητή Βιβλιοθήκη!

ΑΠΟ: ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΛΛΑΔΙΟ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ - Ιουν• 19•17

Το 1993 κυκλοφόρησε στο νομό της Ηλιούπολης η πρώτη Ελληνική Κινητή Βιβλιοθήκη που παρείχε ηλεκτρονικές υπηρεσίες σε κατοίκους απομακρυσμένων περιοχών. Η βιβλιοθήκη αυτή δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του διεθνούς προγράμματος «Mobile», που χρηματοδότησε η Ε.Ε. Η πρωτοβουλία υπήρξε πρωτοπόρα για την εποχή της και οι αντιδράσεις του κόσμου γέννησαν ελπίδες για το μέλλον. Σήμερα, μετά από 13 ολόκληρα χρόνια, βρισκόμαστε στην ιδιαίτερα ευχάριστη θέση να μπορούμε να μιλάμε πράγματι για κινητές βιβλιοθήκες, που παρέχουν μεταξύ άλλων πλήρεις ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Πρόκειται για βιβλιοθήκες που αποτελούν εργαλεία ενημέρωσης, ψυχαγωγίας και δια βίου εκπαίδευσης για την εκπαιδευτική κοινότητα και τους κατοίκους των διαφόρων περιοχών.

Η ένταξη των Δημοσίων Βιβλιοθηκών στο επιχειρησιακό πρόγραμμα «Εκπαίδευση και Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση» του ΥΠΕΠΘ με το έργο «Υποστήριξη της Εκπαιδευτικής Πράξης από Κινητές Βιβλιοθήκες» έδωσε μεγάλη ώθηση στο θεσμό και μας επέτρεψε να αναπτύξουμε υπηρεσίες πρωτόγνωρες για τα ελληνικά δεδομένα και ιδιαίτερα για τους κατοίκους της ελληνικής υπαίθρου. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος κατασκευάστηκε και η δεύτερη κινητή μονάδα.