European Day of Languages

Σε όλη την Ευρώπη, 700 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 46 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Ως εκ τούτου, το Συμβούλιο της Ευρώπης στο Στρασβούργο προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη.
Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου μαζί με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εβδομάδα εκδηλώσεων με δράσεις όπως:

Διαγωνισμός τραγουδιού

Παραδοσιακά παιχνίδια από την Αγγλία, τη Γαλλία και τη Γερμανία

Find the European Country Quiz

Επιτραπέζιο παιχνίδι «Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη»

Δραματοποίηση «Eurovision Day of Languages»

Κατασκευή αφίσας και λογότυπου για μπλουζάκι

european day of languages T_shirt logoeuropean day of Languages   European Day of Languages poster

Αν σας άρεσαν οι δράσεις μας μπορείτε κι εσείς να ψηφίσετε για να αναδείξετε την εκδήλωση μας στην επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Μέρας Γλωσσών (κάντε κλικ στο  «vote for this event») Ευχαριστούμε!!