Λίγα λόγια για το σχολείο μας…

Το Πειραματικό Γενικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ιδρύθηκε το 2000 και άρχισε να λειτουργεί από το σχολικό έτος 2001-02 με έξι τμήματα. Στο σχολείο μας εισάγονται οι μαθητές/τριες που αποφοιτούν από το Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, ενώ γίνεται κλήρωση για τις κενές θέσεις εφόσον προκύψουν. Το σχολείο μας στεγάζεται στις κτιριακές εγκαταστάσεις του πρώην Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου Θεσσαλονίκης, στο στρατόπεδο Στρεμπενιώτη στη Νεάπολη. Διαθέτει έξι αίθουσες διδασκαλίας, Βιβλιοθήκη, Εργαστήρια Πληροφορικής και Φυσικής-Χημείας, Αμφιθέατρο, ενώ μοιράζεται το Κλειστό Γυμναστήριο με τα υπόλοιπα σχολεία του συγκροτήματος. Τα Εργαστήρια Πληροφορικής έχουν τη  δυνατότητα τηλεδιασκέψεων, ενώ οι υπολογιστές του ενός από αυτά ανανεώθηκαν με χορηγία του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος το καλοκαίρι του 2012.