ΑΝΤΙ-ΠΡΟΛΟΓΟΥ

s.iasonas στο hotmail.com

Αντί προλόγουΑγαπημένοι συμμαθητές
και συμμαθήτριες

Σας καλωσορίζω στη σχολική εφημερίδα PanJournalists, των εκπαιδευτηρίων Πάνου. Καθώς αυτό είναι το πρώτο φύλλο της εφημερίδας θα ήθελα να σας κάνω μια εισαγωγή για όσα θα ακολουθήσουν… Πρώτα από όλα όμως θα ήθελα να ευχαριστήσω τους καθηγητές Δ. Σιούτη, Λ. Αλεξοπούλου, Δ. Τσελεπίδου, Π. Θεοφάνη, Ε. Μαυρομιχάλη, Η. Μαρκέλη, Κ. Θωμόπουλο, Γ. Σταθάτο, Λ. Χριστοδούλου και τους μαθητές Π. Κακουλλή, Ζ. Καμπά, Α. Μπανιά , Δ. Μπίστικα, Ν. Σίνη και φυσικά όλους εσάς που βοηθήσατε στη δημιουργία αυτής της εφημερίδας.

Η εφημερίδα μας χωρίζεται σε θεματικές ενότητες οι οποίες καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Πρώτη ενότητα είναι το κύριο άρθρο του οποίου τη συγγραφή έχω αναλάβει ο ίδιος. Το κύριο άρθρο, όπως δείχνει και το όνομα του, είναι το πρώτο της εφημερίδας και το θέμα του ποικίλει από τεύχος σε τεύχος. Ακολουθεί η κοινωνική στήλη για την οποία υπεύθυνοι είμαστε η Μαρία Τσάκωνα και εγώ. Σε αυτή την στήλη θα βρίσκετε στα τεύχη μας άρθρα για μια πληθώρα θεμάτων που απασχολούν την κοινωνία μας. Θεωρήσαμε σκόπιμο να υπάρχει και επιστημονική στήλη, για την οποία υπεύθυνοι είναι η Ζαμίλε Καμπά μαζί με την Αγγελίνα Μπανιά. Μια  ενδιαφέρουσα στήλη είναι αυτή του εφηβικού προβληματισμού όπου παρουσιάζονται εφηβικά προβλήματα, τα οποία οι μαθητές του σχολείου σχολιάζουν και προτείνουν λύσεις. Μία …γευστική ενότητα που σκοπό έχει να μας ταξιδέψει σε γεύσεις από ολόκληρο τον κόσμο είναι αυτή της μαγειρικής την οποία έχει αναλάβει προσωπικά η Μαρία Τσάκωνα. Επόμενη στήλη είναι αυτή του πολιτισμού. Σε αυτή την στήλη γράφουν η Ντέμη Μπίστικα και η Μαρία Τσάκωνα. Μια από της χρησιμότερες ενότητες της εφημερίδας μας, κατά την γνώμη μου, είναι αυτή που αναφέρεται στην υγεία. Σε αυτήν αρθρογραφούν με απλά λόγια η Νίκη Σίνη με τη Ζαμίλε Καμπά. Ακολουθούν οι βιβλιοπαρουσιάσεις, τις οποίες μετά χαράς αναθέσαμε στις μικρές της παρέας Αγγελίνα Μπανιά, Μαρία Τσάκωνα και Ντέμη Μπίστικα οι οποίες έχουν επιλέξει βιβλία, τα οποία σίγουρα θα σας αρέσουν. Τέλος, η εφημερίδα κλείνει με τη στήλη «Τάδε έφη έφηβος». Μαθητές ή μαθήτριες του σχολείου σχολιάζουν με το δικό τους τρόπο, τον εφηβικό, πιθανές καθημερινές καταστάσεις  που όλοι μας, καθηγητές ή μαθητές, καλούμαστε ίσως ν’ αντιμετωπίσουμε στο σχολικό περιβάλλον.

Ελπίζω να κατάφερα να σας δώσω μια ιδέα για το χαρακτήρα αυτής της εφημερίδας….