ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ

Της Μαρία Τσάκωνα
tsakomaria στο hotmail.com

Η κοινωνική κρίση,  είναι ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα το οποίο βασανίζει την Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Όταν λέμε κοινωνική κρίση,  εννοούμε ότι κυριαρχούν φαινόμενα όπως ο ρατσισμός, η αγένεια, η αλλοίωση της ελληνικής γλώσσας αλλά και των ηθικών αξιών. Ειδικότερα η αλλοίωση των ηθικών αξιών έχει προέλθει από την οικονομική κρίση κυρίως, αλλά και από τον εγωισμό, ο οποίος μας χαρακτηρίζει. Η κοινωνική κρίση, όπως καταλαβαίνετε επηρεάζει αρνητικά τη ζωή μας και μας υποβαθμίζει σα χώρα. Κατά τη δική μου άποψη, είναι αντώνυμο του φιλότιμου.

Πιστεύω, πως το φιλότιμο είναι η τιμή, η αγάπη, η εμπιστοσύνη, η πίστη, και ίσως το πιο σημαντικό απ” όλα, η υπερηφάνεια της αξιοπρέπειας. Το καθήκον του ισχυρού να βοηθήσει τον αδύναμο. Η πίστη στις αξίες και τις αρχές μας. Το να ακολουθούμε το δρόμο της ηθικής και να μην ασχολούμαστε με μικρότητες. Να επιδεικνύουμε ευγένεια και καλοσύνη μέσα από μικρές αλλά σημαντικές χειρονομίες, ακόμη και όταν αντιμετωπίζουμε δύσκολες  καταστάσεις. Είναι η φυσική έκφραση ανθρωπιάς, φιλίας, αλληλεγγύης και κατανόησης. Είναι κάτι το γνήσιο, που δεν μπορεί να αλλοιωθεί.
Συμπεραίνοντας θεωρώ, ότι ως άνθρωποι πρέπει διαρκώς να αναβαθμιζόμαστε ηθικά και πνευματικά. Είναι ο μόνος τρόπος για να απεγκλωβιστούμε από τα πολλαπλά αδιέξοδα και κατ’ επέκταση να προοδεύσουμε.