Ποιό είναι το ωραιότερο άθλημα

ΑΠΟ: Οι μικροί μας δημοσιογράφοι - Δεκ• 11•17

Ήταν πολύ σοφοί οι αρχαίοι που έλεγαν ότι ταυτόχρονα πρέπει να γυμνάζουμε και το μυαλό και το σώμα. Επειδή το μυαλό το γυμνάζουμε από πολύ μικρή ηλικία στο σχολείο επέλεξα να γυμνάσω το σώμα μου με το αγαπημένο μου άθλημα.Οι γονείς μου με πήγαν παντού για να αποφασίσω το άθλημα που θα μου άρεσε όπως κολύμβηση, τέννις, στίβο, καράτε αλλά επέλεξα το μπάσκετ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Θυμάμαι λοιπόν μικρούλη ακόμα, τον εαυτό μου να κρατάει μία μπάλα του μπάσκετ και να κάνει σούτ. Μεγαλώνοντας, το μπάσκετ έγινε η αγαπημένη μου δραστηριότητα που με βοηθάει να χαλαρώνω, να ξεχνάω το άγχος του σχολείου, να γυμνάζω το σώμα μου και να καθαρίζω το μυαλό μου από την κούραση της ημέρας. Το μπάσκετ είναι ένα άθλημα γεμάτο ζωντάνια, πρέπει να είσαι γρήγορος, έξυπνος, να έχεις σωστή αντίληψη του χώρου, γρήγορα αντανακλαστικά, να υπακούς στους κανόνες, να σέβεσαι και το πιο σημαντικό να συνεργάζεσαι και να επικοινωνείς με τους συμπαίκτες σου. Μέσα από όλα αυτά ανακαλύπτεις τα όρια σου και τις ικανότητές σου. Το μπάσκετ λοιπόν είναι ένα ομαδικό άθλημα και μπορείς να πάρεις και να μάθεις μέσα από αυτό, κάθε μέρα, κάθε στιγμή , δύναμη, ενέργεια , χαρά, μαθήματα ζωής, και να ανακαλύψεις τα όριά σου, τις ικανότητές σου και έτσι να γίνεις ακόμα καλύτερος άνθρωπος.

Χρήστος

Πυροβολάκης