Εξαρτησιογόνες Ουσίες, μία μικρή έρευνα στο σχολείο μας

Στο άρθρο αυτό παρουσιάζεται το αποτέλεσμα μιας μικρής έρευνας πεδίου, που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, για να διερευνήσουμε τις γνώσεις των εφήβων πάνω στις εξαρτήσεις και τα αίτιά τους.

Μοιράσαμε σε μαθητές της Α τάξης το ερωτηματολόγιο που βρίσκεται εδώ

Στην έρευνα συμμετείχαν δεκαεφτά (17) μαθητές της Α Λυκείου, 10 κορίτσια και 7 αγόρια.

Τα αποτελέσματά με γραφικό τρόπο παρουσιάζονται εδώ

Τα αποτελέσματα έδειξαν:
  • Στην ερώτηση αν το τσιγάρο είναι ναρκωτικό οι 13 απάντησαν ναι και οι υπόλοιποι 4 όχι.
  • Στην ερώτηση εάν έχουν μεθύσει ποτέ οι 10 απάντησαν ναι, αντίθετα με 6 άτομα που απάντησαν όχι. (Στην συγκεκριμένη ερώτηση δεν πήραμε απάντηση από έναν μαθητή)
  • Έπειτα κλήθηκαν να απαντήσουν εάν θεωρούν πως θα μπορούσαν να εξαρτηθούν απο το διαδίκτυο ή το κινητό και οι 6 απάντησαν ναι ενώ 9 άτομα απάντησαν όχι. (Δεν πήραμε απάντηση απο 2 μαθητές)
  • Στο ερώτημα εαν έχουν εξαρτηθεί ποτέ απο κάποιο ηλεκτρονικό παιχνίδι οι 4 απάντησαν ναι ενώ 9 άτομα απάντησαν οχι. (Δεν πήραμε απάντηση απο 4 μαθητές)
  • Το επόμενο ερώτημα έθετε ένα δίλημμα, εάν δηλαδή η εξάρτηση και ο εθισμός είναι το ίδιο πράγμα. 8 μαθητές απάντησαν ναι και αντίστοιχα 8 μαθητές απάντησαν όχι. (Δεν πήραμε απάντηση από 1 μαθητή)
  • Η επόμενη ερώτηση ζητούσε την άποψη τους όσον αφορά τους λόγους για τους οποίους ένας νέος μπορεί να καταλήξει να είναι ένα εξαρτημένο άτομο.
  • Λόγω παρέας: 11 άτομα απάντησαν ναι 3 άτομα απάντησαν όχι. (Δεν πήραμε απάντηση απο 3 μαθητές)
  • Λόγω προβλημάτων: 14 άτομα απάντησαν ναι ενώ 1 άτομο απάντησε όχι. (Δεν πήραμε απάντηση απο 2 μαθητές)
  • Στην ερώτηση αν πιστεύουν ότι κάποιος παρά τη θέληση του μπορεί να εξαρτηθεί απο κάποια ουσία τα 13 μαθητές απάντησαν ναι αντίθετα με 4 οι οποίοι απάντησαν οχι.
  • Επιπλέον, ζητήσαμε να μάθουμε κατά πόσο πιστεύουν πως ένα πάρτι είναι επικίνδυνο ως προς το να δοκιμάσει κάποιος ουσίες. 12 άτομα απάντησαν ναι. 3 άτομα απάντησαν όχι.(Δεν πήραμε απάντηση από 2 μαθητές)
  • Στην συνέχεια οι μαθητές ρωτήθηκαν αν ξέρουν μερικά απο τα συμπτώματα της εξάρτησης. Από αυτούς οι 13 απάντησαν ναι ενώ 2 απάντησαν όχι. (Δεν πήραμε απάντηση απο 2 μαθητές)
  • Στην ερώτηση σε ποιόν θα απευθυνόσουν, αν θεωρούσες ότι κινδυνεύεις να εξαρτηθείς απάντησαν:
  • Σε φίλο: 4 άτομα απάντησαν ναι ενώ 8 άτομα απάντησαν όχι.(Δεν πήραμε απάντηση από 5 μαθητές)
  • Σε καθηγητή: 14 ναι και 2 όχι!(Δεν πήραμε απάντηση από 1 μαθητή)
  • Σε γονέα: 12 ναι και 3 όχι! (Δεν πήραμε απάντηση από 2 μαθητές)

Συμπερασματικά, από την έρευνα φαίνεται ότι οι νέοι σε μεγάλο ποσοστό έχουν εξαρτήσεις είτε είναι μια διαδικασία όπως το διαδίκτυο είτε είναι κάποιες ναρκωτικές ουσίες. Ευτυχώς όμως πάντα θα υπάρχει ο γονέας ή ο φίλος και σε μικρότερο βαθμό ο καθηγητής για να απευθυνθούν για βοήθεια.