Η γιορτή της 25ης Μαρτίου

Φωτογραφία από το θεατρικό της ΣΤ τάξης

Την παραμονή της 25ης Μαρτίου η ΣΤ τάξη του σχολείου μας  οργάνωσε και πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία την επετειακή  γιορτή. Οι μαθητές στην αρχή περιέγραψαν το χρονικό και έπειτα παρουσίασαν ένα θεατρικό με το οποίο μας μετέφεραν σε εκείνη την εποχή. Ήρωες της επανάστασης από τη μία και από την άλλη ο Καραγκιόζης με τον Χατζιαβάτη, που δημιούργησαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα, έκαναν τα παιδιά αλλά και τους ενήλικες να γελάσουν και να παρακολουθήσουν με αμείωτο ενδιαφέρον όλη την παράσταση. Στο τέλος ακούστηκαν τραγούδια και η ελληνική σημαία, που απλώθηκε και σκέπασε όλους τους αγωνιστές,  έκανε όλη την αίθουσα να παγώσει από συγκίνηση για όλους όσους αγωνίστηκαν και έδωσαν τη ζωή τους, για να μπορούμε τώρα εμείς να είμαστε ελεύθεροι και να ζούμε Ειρηνικά! Τέλος η γιορτή έκλεισε με ένα ωραίο χορευτικό!!!

Σαββίδου Παρασκευή.