Η μουσική και ο ρόλος της

Υπάρχουν πολλές τέχνες στον πολιτισμό μας: θέατρο, ποίηση, γλυπτική, αρχιτεκτονική κ.α. Μία από αυτές είναι και η μουσική (η πιο συνηθισμένη), με την οποία και θα ασχοληθούμε σε αυτό το άρθρο.

Η μουσική είναι μία τέχνη, που βασίζεται στην οργάνωση ήχων με σκοπό τη σύνθεση κάποιου κομματιού. Η μουσική και ειδικά η κλασική, διδάσκει πειθαρχία, ηρεμία και αγάπη σε όσους ασχολούνται με αυτήν.

Εκτός από την κλασική μουσική, έχουμε και άλλα είδη μουσικής : rock, jazz, modern pop music κ.α.

H μουσική υπάρχει και διδάσκεται από την αρχαιότητα:  στον Κυκλαδικό πολιτισμό, στο Μινωικό πολιτισμό και στον Μυκηναϊκό όπου άρχισαν να εμφανίζονται τα πρώτα όργανα όπως είναι η άρπα, η λύρα και ο δίαυλος.

Τέλος, κάτι πολύ βασικό, που πρέπει όλοι να γνωρίζουμε, είναι ότι εάν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με την μουσική, δεν έχει  τίποτα να χάσει, ίσα -ίσα, η μουσική θα τον κάνει πιο δημιουργικό και ευτυχισμένο άνθρωπο!

Κωνσταντίνος Πατσουράκης Α3