Τα Παιδιά της Χορωδίας – Les Choristes

enfants1Στο πλαίσιο του  Ομίλου Κινηματογράφο «Το παιδί και ο έφηβος στο γερμανικό και γαλλικό κινηματογράφο»  παρακολουθήσαμε την ταινία «Τα παιδιά της χορωδίας». Πρόκειται για μια ταινία γαλλικής παραγωγής του 2004, διάρκειας 95’, σε σκηνοθεσία του Κριστόφ Μπαρατιέ, με βασικούς πρωταγωνιστές τους Ζεράρ Ζινιό, Φρανσουά Μπερλεάν και Ζακ Περέν.enfants2

Η ταινία εκτυλίσσεται λίγο μετά τον Β” παγκόσμιο πόλεμο, το 1949, σ” ένα σχολείο-οικοτροφείο για ατίθασα παιδιά. Εκεί ένας πρώην καθηγητής μουσικής, ο Ματιέ, βρίσκει δουλειά ως επόπτης, ο οποίος εκπλήσσεται από τη σκληρή συμπεριφορά του διευθυντή και των υπόλοιπων δασκάλων προς τους μαθητές. Ο Ματιέ  θα εφαρμόσει μια νέα μέθοδο διαπαιδαγώγησης, δημιουργώντας μια παιδική χορωδία, συναντώντας όμως δυσκολίες…
Η ταινία αναδείχτηκε ως φαινόμενο στη Γαλλία, καθώς έκοψε 10 εκατ.  εισιτήρια μόνο εκεί. Στην Ελλάδα προβλήθηκε για πρώτη φορά στους κινηματογράφους το 2005 με ανάλογη επιτυχία. Η πανέμορφη μουσική του Μπρουνό Κουλέ και οι μικροί πρωταγωνιστές με την εξαιρετική υποκριτική τους κάνουν την ταινία μαγευτική.
Βασισμένα αμυδρά σε μια παλιά (και ξεχασμένη) γαλλική ταινία του 1943 («Το Κλουβί με τ’ Αηδόνια» του Ζαν Ντρεβίλ), τα «Παιδιά της Χορωδίας» αναδείχτηκαν σε ταινία-φαινόμενο στη Γαλλία. Η νοσταλγία της παιδικής ηλικίας και της γαλλικής επαρχίας, η πανέμορφη μουσική του Μπρουνό Κουλέ, η χαρισματική παρουσία κάποιων μικρών πρωταγωνιστών, η ανθρώπινη υπόσταση του ρόλου του Ζεράρ Ζινιό, η ιδέα ότι η μουσική και η τέχνη γενικότερα μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν τις ατίθασες ψυχές και να αποτελέσουν ένα αντίδοτο στη βαρβαρότητα και την αδιαφορία, είναι οι βασικοι  λόγοι αυτής της επιτυχίας.