Τηλεδιάσκεψη για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Η ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο ήταν το θέμα της ημερίδας μέσω τηλεδιάσκεψης, που οργάνωσε η Διεύθυνση της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας. Την Πέμπτη 2-10-2014 την ημερίδα παρακολούθησαν οι μαθητές 469 Γυμνασίων των Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης και Κρήτης.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το Γυμνάσιο Προμάχων συμμετείχε στην ημερίδα με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ” τάξης, οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν πάνω σε θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο, ενώ παράλληλα διατύπωσαν ερωτήματα στους ομιλητές και έλαβαν απαντήσεις. Τα θέματα που περιλάμβανε η ημερίδα αφορούσαν τη χρησιμότητα και τους κινδύνους του διαδικτύου, καθώς και τις μορφές εγκληματικότητας που εμφανίζονται σε αυτό (παιδική πορνογραφία, Cyber Bullying, εκδήλωση πρόθεσης αυτοκτονίας, εθισμός στο διαδίκτυο, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, απάτες μέσω διαδικτύου). Το μεγαλύτερο μέρος των ερωτημάτων που υποβλήθηκαν αφορούσε το Facebook και γενικότερα τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA