Παιδική Νεανική Βιβλιοθήκη Δήμου Άργους – Μυκηνών

A2

Η Παιδική Νεανική Βιβλιοθήκη του Δήμου Άργους Μυκηνών λειτουργεί στα πλαίσια των δράσεων της Κοινωφελούς Επιχείρησης (Κ.Ε.Δ.Α-Μ).

Ξεκίνησε τη λειτουργία της το 2007. Στεγάζεται σε ένα ευχάριστο και σύγχρονα εξοπλισμένο χώρο στο κέντρο του Άργους στο Πάρκο Μπόνη.

Σκοπός της Βιβλιοθήκης είναι η συγκέντρωση, διατήρηση, οργάνωση και προώθηση της γνώσης και του βιβλίου καθώς επίσης και υπηρεσίες όπως : Αναγνωστήριο, για τα  μέλη και τους επισκέπτες, τρία Δανειστικά τμήματα: παιδικό- εφηβικό – νεανικό- ενηλίκων, ορισμένο αριθμό δωρεάν ασπρόμαυρων φωτοτυπιών ή εκτυπώσεων για κάθε ενδιαφερόμενο και δωρεάν ελεγχόμενη πρόσβαση στο Διαδίκτυο.

Όπως θα γνωρίζετε οι δράσεις της βιβλιοθήκης είναι πάρα πολλές

• εκπαιδευτικά προγράμματα, προσαρμοσμένα στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ηλικίας στην οποία απευθύνονται [παιδιά Παιδικού Σταθμού & Νηπιαγωγείου, μαθητές Δημοτικού – Γυμνασίου – Λυκείου,  έφηβοι, ενήλικες].
  • παρουσιάσεις βιβλίων
  • γνωριμία με συγγραφείς
  • αναγνώσεις παραμυθιών
  • διαγωνισμοί και λογοτεχνικές συζητήσεις για μαθητές και ενήλικες
  • προβολές παιδικών ταινιών και εκπ/κών – εγκυκλ/κών ντοκυμαντέρ
  • διαδραστικό και θεατρικό  παιχνίδι για να καταστεί πιο εύκολη και ευχάριστη η επαφή του παιδιού με το βιβλίο.
  • επισκέψεις σχολικών τμημάτων γυμνασίων και  λυκείων για την μελέτη των μαθητικών project.
  • επισκέψεις ομάδων μαθητών που σκοπό έχουν τη γνωριμία των παιδιών με το χώρο και τη λειτουργία του, με τη χρήση των κατάλληλων παιδαγωγικών τεχνασμάτων.
  • συμμετοχή σε προγράμματα για την καλλιέργεια της αγάπης στο βιβλίο, στη τέχνη, στη φύση.
  • συνεργασίες με συλλόγους και φορείς του δήμου μας, για την πραγματοποίηση πολιτιστικών δραστηριοτήτων.

Ψυχαγωγικές εκδηλώσεις για παιδιά.

Διαθέτει ήδη μια αρκετά ικανοποιητική συλλογή  [δωρεές και αγορές] περίπου 6.600 τίτλων βιβλίων,  η οποία συνεχώς  εμπλουτίζεται.

Κατηγορίες που υπάρχουν είναι για όλα τα επίπεδα όπως: Βιβλία για παιδιά (εικονογραφημένες ιστορίες,  παραμύθια,  ελληνική & ξένη  λογοτεχνία, περιπέτειες,  κ.λ.π), βιβλία για εφήβους (ελληνική & ξένη λογοτεχνία), Βιβλία γνώσεων (ιστορία, μυθολογία, θρησκεία, γεωργία, τέχνη, εγκυκλοπαίδειες, λεξικά, βιογραφίες, φυσικές επιστήμες, ξενόγλωσσα, ιατρικά, κ.λ.π), Βιβλία Τεχνών (θέατρο, ποίηση, ζωγραφική, κλπ.).κόμικς για μικρούς και μεγάλους.

Η ανταπόκριση από τους φίλους του βιβλίου, μικρούς και μεγάλους, είναι παραπάνω από ικανοποιητική, έχουμε και ενήλικες επισκέπτες, σπουδαστές, μαθητές τόσο δημότες του Άργους όσο και κόσμο από τις γειτονικές περιοχές. Μας ικανοποιεί το γεγονός ότι το κοινό μας είναι πολυάριθμο – μόνο τα εγγεγραμμένα μέλη αριθμούν 2.000 .

Ο Υπεύθυνος της Βιβλιοθήκης

Δελής Νικόλαος