«12 απίθανες συμβουλές για όμορφο και σφριγηλό σώμα!»

vap-th-podilato--0009

«Τα καλά κόποις κτώνται» έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες που  εκτός από τη μόρφωσή τους δεν παρέλειπαν να φροντίζουν το σώμα τους και να γυμνάζονται.

Η άσκηση πρέπει να είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας παρότι ως σύγχρονοι Έλληνες λησμονούμε να γυμναζόμαστε.

Επειδή όμως είμαστε απόγονοι και του πολυμήχανου Οδυσσέα ορίστε μερικά tips για όμορφο σώμα:

1.Πριν φας κάτι σκέψου αν πραγματικά πεινάς.

2.Μην παραλείπεις ΠΟΤΕ το πρωινό σου!

3.Γίνε επιλεκτικός/η με τα σνακ σου.

4.Τρώγε αρκετά μικρά γεύματα μέσα στην ημέρα.

5.Βάλε πρωτεΐνες σε κάθε γεύμα.

6.Μη χρησιμοποιείς το φαγητό για να διώξεις το άγχος.

7.Δες την άσκηση από τη θετική πλευρά της.

8. Αντί να κάθεσαι πολλές ώρες μπροστά στην τηλεόραση ή στον υπολογιστή σου προτίμησε να πας για περπάτημα και να συναντήσεις φίλους σου.

9. Μην χρησιμοποιείς ασανσέρ αλλά τις σκάλες

10. Τι θα έλεγες για μια βόλτα με ποδήλατο! 45 λεπτά είναι αρκετά για να γυμνάσεις το σώμα σου!

11. Γίνε μέλος σε μια ομάδα είτε του σχολείου σου ή εκτός αυτού. Και θα γυμνάζεσαι και θα γνωρίσεις νέους φίλους

12.Μην ξεχνάς: Η ζυγαριά είναι φίλος μας, όχι εχθρός μας!

Επιμέλεια άρθρου : Ατματζίδου Αλεξάνδρα