ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΡΩΤΗΣ

Από τη Μάγια Τσ.
Το ημερολόγιό μιας ξενέρωτης ( Dork diaries ) είναι ένα λογοτεχνικό βιβλίο για εφήβους της Ρέιτσελ Ρενέ Ράσελ. Έχει αγαπηθεί από κορίτσια σε όλο το κόσμο και έχει μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες.
Η ηρωίδα του βιβλίου είναι η Νίκη Μάξουελ, ένα ξενέρωτο κορίτσι που άλλαξε σχολείο και οι μόνες της φίλες είναι η Κλόι και Ζόι. Εκτός από φίλες έχει και μια θανάσιμη εχθρό την Μακένζι Χόλιστερ, ένα κορίτσι των ΔΗ.ΘΕ.Ν. ( Δημοφιλείς Θεοί και Ντίβες ) του Γουέστσεστερ, που το ντουλάπακι της είναι ακριβώς δίπλα από της Νίκης. Η Νίκη και η Μακένζι έχουν ερωτευτεί το ίδιο αγόρι, το Μπράντον, γι’ αυτό μισιούνται τόσο πολύ.
Εκτός από το δράμα που περνάει στο σχολείο η Νίκη έχει ένα μπαμπά, ο οποίος είναι εξολοθρεφτής εντόμων και την φέρνει στο σχολείο με ένα αυτοκίνητο, που στην οροφή του έχει μια γιγάντια κατσαρίδα, που λέγεται Μαξ. Η μητέρα της πιστεύει πως ένα ημερολόγιό είναι καλύτερο από ένα κινητό, αλλά εκείνη πιστεύει το αντίθετο. Επίσης έχει και μία αδερφή , η οποία δεν την αφήνει σε ησυχία και νομίζει πως η νεράιδα των δοντιών θα της πάρει όλα τα δόωτια και θα τα κάνει μασελα για ηλικιωμένους.
Η Νίκη γράφοντας στο ημερολόγιό της μαθαίνει πως το να είσαι μια ξενέρωτη δεν είναι καθόλου κακό και ότι τα όνειρα της θα πραγματοποιηθούν αν κάνει υπομονή και πιστέψει πραγματικά!
Η Ρέιτσελ Ρενέ Ράσελ έχει γράψει μέχρι τώρα 12 βιβλία αυτής της σειράς και τα 11 από αυτά είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά:

• Τ0 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 1- ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΡΩΤΗΣ 2 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ PARTY GIRL
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 3 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΑ POP STAR
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 3 ½ – ΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΞΕΝΕΡΩΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 4 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΟΜΨΗ ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΤΟΥ ΠΑΓΟΥ
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 5 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΗ ΞΕΡΟΛΑ
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 6 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΡΔΙΟΚΑΤΑΚΤΗΤΗΤΡΙΑ
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 6 ½ – ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 7 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΛΑΜΠΕΡΗ TV STAR
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 8 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ HAPPY END
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΞΕΝΕΡΩΤΗΣ 9 – ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΚΛΑΨΑΣ
  • DORK DIARIES 10 – TALES FROM A NOT- SO- PERFECT PET SITTER

Τα Ραλλειίοπαιδα σας προτείνουν να το διαβάσετε!

Μάγια Τ.