Επιλεγμένο άρθρο

Η σημασία του σχολικού κήπου

14
Η δημιουργία ενός σχολικού κήπου είναι μια διαδεδομένη πρακτική σε παγκόσμιο επίπεδο, στην οποία συμμετέχουν όχι μόνο εκπαιδευτικοί και μαθητές αλλά ολόκληρες κοινότητες. Τα αποτελέσματα ερευνών δείχνουν ότι η συμμετοχή στη καλλιέργεια σχολικού κήπου αυξάνει το ενδιαφέρον του μαθητή για…

Τι φυτεύομε στο σχολικό κήπο;

kipos_1

Τι μπορούμε να καλλιεργήσουμε στον σχολικό μας κήπο; Μπορείτε να φυτέψετε μαρουλάκια, ραπανάκια, ρόκα, καρότα, παντζάρια, κουκιά, αρακά, μπιζέλια, σέσκουλα, σπανάκια, άνηθο, μαϊντανό, κρεμμυδάκια, σέλινο. Η ρόκα αναπτύσσετε πολύ γρήγορα για τα υπόλοιπα λαχανικά θα περιμένετε περίπου τρις μήνες ως που να τα καταναλώσετε ανάλογα και με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν. Στα σχολεία της νότιας Ελλάδας μπορείτε να φυτέψετε και πατάτες. Θα κάνετε τη σπορά τον Μάρτιο και ως τον Ιούνιο που θα κλείσει το σχολείο σας θα έχετε τις δικές σας πατάτες.