3η Δεκεμβρίου (ΑμεΑ)

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Δεκ• 23•17

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου οι μαθητές της Θάσου έκαναν διάφορες βιωματικές δραστηριότητες ενημέρωσης και εξοικείωσης με την αναπηρία. Οι μαθητές ετοίμασαν μικρά σποτάκια με συμβουλές για σωστή συμπεριφορά απέναντι στα Άτομα με Αναπηρία (ΑμεΑ) και κατασκεύασαν  σχετικές αφίσες.

φ

Συμβουλές:

Πρώτα ρωτάμε ένα Άτομο με Αναπηρία αν χρειάζεται κάποια βοήθεια και μετά το βοηθάμε.

1. Τα Άτομα με Αναπηρία έχουν τα ίδια δικαιώματα με τα άτομα χωρίς αναπηρία.
  2. Τα Άτομα με Αναπηρία μπορούν να κάνουν τα ίδια πράγματα με τα άτομα χωρίς αναπηρία. Απλά, χρειάζονται περισσότερο χρόνο και ένα διαφορετικό τρόπο. Αυτό, όμως, δε σημαίνει πως δεν μπορούν να τα καταφέρουν.
  3. Είναι σημαντικό να μην τα συμπεριφερόμαστε σαν να είναι μικρά παιδιά.
  4. Όταν μιλάμε σε ένα άτομο με κώφωση, πρέπει να κοιτάει τα χείλη μας.
  5. Δεν ακουμπάμε τα άτομα με τύφλωση ξαφνικά χωρίς να τα προειδοποιήσουμε.
  6. Δεν ακουμπάμε το αναπηρικό αμαξίδιο χωρίς λόγο.
  7. Δεν μιλάμε δυνατά σε άτομα με κώφωση. Μιλάμε αργά και καθαρά.
  8. Δεν παρκάρουμε στις θέσεις αναπήρων και δεν κλείνουμε τις ράμπες.
  9. Όλοι οι δημόσιοι χώροι πρέπει να είναι προσβάσιμοι.
  10. Τα Άτομα με Αναπηρία δεν έχουν ειδικές ικανότητες, αλλά ούτε και ειδικές ανάγκες.
  11. Δεν είναι σωστό να κοιτάμε τα Άτομα με Αναπηρία με οίκτο.
  12. Συμπεριφέρσου, όπως σου αξίζει.
  13. Όλοι μπορούμε να παίξουμε, απλά πρέπει να βρούμε τον τρόπο.
  14. Συμπεριφερόμαστε σε όλους τους ανθρώπους με ευγένεια, είτε έχουν αναπηρία είτε όχι.
  15. Συμπεριφερόμαστε σε όλους τους ανθρώπους, όπως θα θέλαμε να μας συμπεριφέρονται κι εμάς.
  16. Έχουμε όλοι δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις.
  17. Μπορείς να κάνεις τη διαφορά!!!

Οι παραπάνω δραστηριότητες υλοποιήθηκαν στα πλαίσια ενός προγράμματος που πραγματοποιούν φέτος οι μαθητές της Δ΄ τάξης με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τον κ. Παπαθανασίου Χρήστο (δάσκαλο της Δ΄ τάξης), τον κ. Κουτσονίδα Αθανάσιο (εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής) και την εκπαιδευτικό του Τμήματος Ένταξης. Στις δραστηριότητες αυτές συμμετείχαν μαθητές και από το Τμήμα Ένταξης.