Ας ενημερωθούμε σωστά για τον σχολικό εκφοβισμό!

ΑΠΟ: kat_angel - Μάι• 02•17

«Ας ενημερωθούμε όλοι σωστά»

Τα χρυσά μολύβια του 22ου Δ.Σ. Καβάλας σκέφτηκαν να ετοιμάσουν ένα βιβλιαράκι σχετικά με το θέμα του «Εκφοβισμού». Στόχος τους είναι να ενημερωθούν σωστά όλοι οι μαθητές του σχολείου τους για το συγκεκριμένο φαινόμενο!!!

10                11

«εισαγωγή»

Φτιάξαμε αυτό το βιβλιαράκι για να ενημερώσουμε τους μαθητές του σχολείου μας για το τι είναι ο «Εκφοβισμός» και τι μπορούν να κάνουν για να τον αντιμετωπίσουν. Επίσης, μέσα στο βιβλιαράκι γράψαμε και για τις μορφές του «Εκφοβισμού»! Ελπίζουμε να φανεί χρήσιμο σε όλους!

«Τι είναι ο Εκφοβισμός»

Όταν κάποιος προσπαθεί πολύ συχνά να προκαλέσει ψυχικό ή σωματικό πόνο σε κάποιον άλλον.

«Πώς εκδηλώνεται ο Εκφοβισμός»

• Μπουνιές, κλωτσιές, σπρωξίματα, χτυπήματα, ξυλοδαρμούς (σωματικός Εκφοβισμός).
  • Βρισιές, προσβολές, απειλές, κοροϊδίες (λεκτικός Εκφοβισμός).
  • Όταν καταστρέφει κάποιος αντικείμενα αλλουνού και όταν τα κλέβει.
  • Όταν κάποιος στέλνει προσβλητικά ή απειλητικά μηνύματα στο κινητό ή στο mail κάποιου.
  • Όταν κάποιοι δεν θέλουν και διώχνουν από την παρέα ή από ομαδικά παιχνίδια κάποιον.

«Τι μπορώ να κάνω όταν με εκφοβίζουν»

• Ενημερώνω έναν ενήλικα! Μπορώ να πω το πρόβλημά μου στον δάσκαλο, στους γονείς ή σε κάποιον κοντινό συγγενή που εμπιστεύομαι
  • Αποφεύγω αυτόν που με εκφοβίζει. Προσπαθώ να είμαι κοντά σε κάποιον φίλο μου ή σε κάποιο δάσκαλο.
  • Φεύγω μακριά από αυτόν που με εκφοβίζει και του λέω να σταματήσει αυτό που κάνει
  • Προσπαθώ να μείνω ήρεμος/η και να μην κλάψω! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ!!!