Το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις…

ΑΠΟ: kat_angel - Μάι• 02•17

ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ

Αναρωτηθήκαμε πού πηγαίνουν σχολείο τα προσφυγόπουλα την παρούσα σχολική χρονιά. Βρήκαμε και σας παρουσιάζουμε τα 3 καλύτερα σχολεία για μας.

Τα Δημόσια Δημοτικά σχολεία όπου μπορούν να φοιτήσουν τα προσφυγόπουλα είναι μόλις 19 σε όλη την Ελλάδα και βρίσκονται στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, τα Ιωάννινα και την Χαλκίδα.

προσφ1

67ο Δημοτικό Σχολείο Ξηροκρήνης Θεσσαλονικης

Το 67ο Δημοτικό Σχολείο Ξηροκρήνης Θεσσαλονίκης είναι ένα σχολείο που ξεχωρίζει. Στη δεκαετία του 1920 δέχτηκε μαθητές πρόσφυγες από τη Μικρά Ασία. Πιο συγκεκριμένα, το σχολικό έτος 1926-27 ο τόπος καταγωγής των μαθητών ήταν η Σμύρνη, η Ραίδεστος, η Ανδριανούπολη και η Νικομήδεια. Η μοναδική μαθήτρια που γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη είχε εβραϊκό όνομα.

Πολλά χρόνια αργότερα, τη δεκαετία του 1990 το ίδιο σχολείο θα υποδεχόταν μαθητές από την Αλβανία και παλιννοστούντες από την πρώην Σοβιετική Ένωση. Φέτος γράφτηκαν 31 πρόσφυγες.

Hope School του Σαραμάγκα

Το hope school του Σαραμάγκα δημιουργήθηκε από εθελοντές εκπαιδευτικούς σε συνεργασία με το Ανοιχτό Σχολείο Μεταναστών Πειραιά. Εκεί η παρέα των εθελοντών παραδίδει καθημερινά μαθήματα Αραβικών, Κουρδικών, Φαρσί, μαθηματικών, ιστορίας, φυσικής, Αγγλικών, Γαλλικών και Ελληνικών στους προσφυγές.

Εκεί υπήρχαν ήδη 15 δάσκαλοι από τη Συρία, 5 Αφγανοί και άλλοι 5 από το Ιράκ-Κουρδισταν οι οποίοι είχαν ήδη ξεκινήσει να διδάσκουν Αραβικά, Κουρδικά και Φαρσί αλλά και μαθήματα δημιουργικής απασχόλησης.

Το σχολείο ξεκίνησε πρώτη φορά στον Σαραμάγκα  επειδή υπάρχουν 1.200 με 1.400 προσφυγόπουλα. Τα μαθήματα ξεκινούν κάθε μέρα στις 9 και ολοκληρώνονται στις 5 το απόγευμα. Στη συνέχεια οι εθελοντές πηγαίνουν στο κέντρο φιλοξενίας όπου πραγματοποιούνται μαθήματα Αγγλικών και ελληνικών στους ενήλικες.

προσφ2

Το πρώτο σχολείο για πρόσφυγες στη Χίο

Τον Μάιο του 2016, στη Χίο ξεκίνησε τη λειτουργία του το πρώτο σχολείο για προσφυγόπουλα, έπειτα από πρωτοβουλία των οργανώσεων «Be Aware and Share» και  «Chios Eastern Shore Response Team». Το σχολείο λειτουργεί σε μισθωμένο κτήριο. Τα παιδιά διδάσκονται μαθήματα στη μητρική τους γλώσσα, όπως επίσης και αγγλικά. Στόχος είναι η προσθήκη κι άλλων μαθημάτων σταδιακά.

Τα μαθήματα διδάσκονται από πρόσφυγες καθηγητές αλλά και Χιώτες. Οι περισσότεροι πρόσφυγες καθηγητές είναι από τη Συρία, το Ιράκ και το Αφγανιστάν. Το σχολείο λειτουργεί για περίπου 150 παιδιά που ζουν στους προσφυγικούς καταυλισμούς στο νησί.

προσφ3

Το νόμισμα έχει πάντα δυο όψεις. Ας δούμε τώρα πόσα «όχι» άκουσαν τα προσφυγόπουλα γιατί και πού

προσφ4

Ωραιόκαστρο

Την αρχή  έκανε ο δήμος Ωραιοκάστρου με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων του 5ου Δημοτικού Ωραιοκάστρου που αποφάσισαν τη μη ένταξη των προσφυγόπουλων στον χώρο του σχολείου.

Φιλιππιάδα

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού ανακοίνωσε ότι δεν θα δεχτούν σε καμία περίπτωση τη συστέγαση των παιδιών των λεγόμενων παράτυπων μεταναστών.

Βέροια

Έξι στο σύνολο σχολεία του νομού Ημαθίας αντέδρασαν στην ένταξη τον προσφυγόπουλων στα σχολεία τους.

Κω

Οι Σύλλογοι γονέων στην Κω αντέδρασαν στην ένταξη των προσφυγόπουλων στα σχολεία σχολιάζοντας πως είναι υπέρ του δικαιώματος των προσφυγόπουλων  και μεταναστών στην εκπαίδευση, ωστόσο, έχουν ενστάσεις σχετικά με την παραχώρηση των σχολικών κτηρίων λόγω των ιδιαιτεροτήτων του νησιού και των επιπτώσεων που ήδη υπάρχουν από την παραμονή των προσφύγων και μεταναστών.

Μυτιλήνη

Στη Μυτιλήνη γονείς έβαλαν λουκέτο σε σχολείο όπου επρόκειτο να φοιτήσουν προσφυγόπουλα.

Δήμος Βόλβης

Γονείς έβαλαν λουκέτο σε σχολείο όπου επρόκειτο να φοιτήσουν προσφυγόπουλα. Μάλιστα οι γονείς δεν στέλνουν τα παιδιά τους  στο σχολείο γιατί δε συμφωνούν με την ένταξη των προσφυγόπουλων στις εγκαταστάσεις με τα παιδιά τους.

Χίος

Στη Χίο ο Πρόεδρος Γονέων και Κηδεμόνων στο 7ο Δημοτικό της περιοχής του Αγίου Θωμά μοίρασε ερωτηματολόγιο στους γονείς των παιδιών προκειμένου να απαντήσουν σε σειρά ερωτημάτων σχετικά με την εκπαίδευση των προσφυγόπουλων.

Τα Χρυσά Μολύβια της Καστοριάς: Γιάννης Τ., Χριστίνα Τ. και Ναταλία Γ.