Στείλε μου ένα γράμμα

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Δεκ• 23•17

Παγκόσμια Ημέρα Ταχυδρομείων

Με αφορμή την παγκόσμια μέρα ταχυδρομείων που ήταν στις 9 Οκτωβρίου, ανταλλάξαμε γράμματα με τους φίλους μας από τα άλλα σχολεία. Τα γράμματα μας είχαν μέσα ένα άρθρο για το σχολείο μας και ένα άρθρο για την πόλη μας, την Κομοτηνή

Τα γράμματα μας

α

β

Έπειτα είδαμε παλιά γραμματόσημα από την συλλογή της μητέρας της δασκάλας μας, διαλέξαμε αυτά που μας έκαναν εντύπωση.

3 4 5

Αυτό είναι ένα γραμματόσημα από το Ιράκ, χρειάστηκε πολύ κόπος για να βρούμε από που είναι καθώς δεν ξέραμε να διαβάζουμε αραβικά!!!

66

Γραμματόσημο από την Βενεζουέλα, όπου δείχνει μια μάχη. Εκδόθηκε το 1974.

7

Γραμματόσημο από την Ισπανία, για του Ολυμπιακούς Αγώνες του Καναδά που έγιναν στο Μόντρεαλ το 1976

8

Γραμματόσημο από Γερμανία, που απεικονίζει τον Χίτλερ, θα πρέπει να εκδόθηκε γύρω στο 1940.

Ζωγραφίσαμε τα δικά μας γραμματόσημα

9 10 11 12

Τέλος ανοίξαμε και διαβάσαμε τα γράμματα που μας έστειλαν οι φίλοι μας από την Καβάλα και τη Θάσο.