Δράσεις για Παγκόσμια Ημέρα Ταχυδρομείων

ΑΠΟ: ΚΑΖΑΡΑ ΕΛΕΝΗ - Δεκ• 23•17

Δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ταχυδρομείων:

Αρχικά συζητήσαμε και καταγράψαμε όλες τις λέξεις που μας έρχονται στο μυαλό, όταν ακούμε τη λέξη «ταχυδρομείο».

α β

Οι μαθητές από το Τμήμα Ένταξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Μαγνησίας  ζητήσανε από τους φίλους τους από τα συνεργαζόμενα Τμήματα Ένταξης να σκεφτούν και αυτοί και να στείλουν τις δικές τους λέξεις! Οι λέξεις που τους έστειλαν οι μαθητές από το 1ο Δημοτικό Σχολείου Θάσου ήταν οι εξής: γράμμα γραμματόσημο, Ερμής, ΕΛ.ΤΑ, ταχυδρόμος, φάκελος, παραλήπτης, αποστολέας και χρήματα. Οι λέξεις που τουςς έστειλαν οι μαθητές από το 8ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής ήταν οι εξής: ταχυδρόμος, θυρίδα, δρόμος, γραμματόσημα, γράμμα, δέμα, εξωτερικό και ταχυδρομικός κώδικας. Τέλος, οι λέξεις που τους έστειλαν οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Καβάλας ήταν οι εξής: γράμμα, ταχυδρόμος, ταχύτητα, γρηγοράδα, φάκελος και δώρα.

Έπειτα, χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα answergarden γράψανε όλες αυτές τις λέξεις και το συγκεκριμένο πρόγραμμα έδειξε ποιες ήταν οι επικρατέστερες!

Οι επικρατέστερες λέξεις ήταν οι εξής: ταχυδρόμος, γράμμα, φάκελος, γραμματόσημο, αποστολέας, παραλήπτης, Ερμής, ΕΛ.ΤΑ, δέμα, θυρίδα. Με αυτές τις λέξεις φτιάξαμε το σταυρόλεξο του ταχυδρομείου!

Το σταυρόλεξο του ταχυδρομείου

Οριζόντια

3. Θα γράψω ένα… στον Άη-Βασίλη.
5. Αυτός μας φέρνει τα γράμματα στο σπίτι.
6. Μέσα σ” αυτόν μπορούμε να βάλουμε μία Χριστουγεννιάτικη κάρτα.
8. Μπορώ να στείλω μεγάλα αντικείμενα βάζοντας τα σε ένα…
10. Λέγεται αυτός που παραλαμβάνει ένα γράμμα.

Κάθετα
1. Μικρό χαρτάκι που το κολλάμε πάνω στον φάκελο και γράφει πάνω τιμή.
2. Από εκεί μπορούμε να παραλαμβάνουμε την αλληλογραφία μας.
4. Λέγεται έτσι αυτός που στέλνει ένα γράμμα.
7. Συντομογραφία για τα Ελληνικά Ταχυδρομεία.
9. Ήταν ο αγγελιοφόρος των Θεών.

Έπειτα οι μαθητές διαβάσανε σε διάφορες ιστοσελίδες για τα Ελληνικά Ταχυδρομεία και το επάγγελμα του ταχυδρόμου. Επίσης, είδανε φωτογραφίες από διάφορα γραμματόσημα.
Μάλιστα βρήκανε και το πρώτο ελληνικό γραμματόσημο που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα το 1861 και απεικόνιζε τον αγγελιοφόρο των Θεών τον Ερμή.

κ λ ο ξ ν μ

Αφού είδανε πολλά γραμματόσημα στο διαδίκτυο ζωγραφίσανε και τα δικά τους! Μερικά από τα γραμματόσημα που ζωγραφίσανε σας παρουσιάζουμε παρακάτω!

Γραμματόσημο από τον μαθητή Χ.Μ. Γραμματόσημο από την μαθήτρια Μ.Χ.

Γραμματόσημο από την μαθήτρια Ζ.Π. Γραμματόσημο από την μαθήτρια Σ.Τζ.

Γραμματόσημο από την μαθήτρια Α. Μπ. Γραμματόσημο από τον μαθητή Χ.Φ.

c d

Γραμματόσημο από τον μαθητή Δ. Γ. Γραμματόσημο από τον μαθητή Σ. Α.

e f

Γραμματόσημο από την μαθήτρια Α. Λ. Γραμματόσημο από την μαθήτρια Μ. Π.

Οι μαθητές από τη Νέα Μαγνησία ζητήσανε και από τους φίλους τους από τα συνεργαζόμενα σχολεία να ζωγραφίσουν και αυτοί τα δικά τους γραμματόσημα! Έτσι όλοι μαζί φτιάξανε ένα padlet με όλα τα γραμματόσημά τους! Θα τα βρείτε στην σελίδα: https://padlet.com/aikaterini_angelaki/17xz90dq0wnr

padlet-17xz90dq0wnr

Οι μαθητές από τη Νέα Μαγνησία στείλανε από ένα γράμμα στους φίλους τους από τα συνεργαζόμενα σχολεία, το οποίο περιείχε πληροφορίες για το σχολείο τους, παλιές φωτογραφίες από τη Ν. Μαγνησία και δύο κουίζ για την Θεσσαλονίκη.

a b

Τέλος, στείλαμε κι ένα δέμα που περιείχε τα χριστουγεννιάτικα δωράκια που τους φτιάξανε με πολλή αγάπη!

c d