Άρης – Ένας υγρός πλανήτης.

Mars

Σύμφωνα με μελέτες ο Άρης διέθετε ένα υδάτινο σώμα πιο μεγάλο σε όγκο από αυτό που έχει η  Αρκτική.

Στον  Άρη το δευτέριο έχει αντικαταστήσει το μεγαλύτερο μέρος των ατόμων υδρογόνου των μορίων του πάγου.

Έτσι οι επιστήμονες υπολόγισαν το ποσοστό νερού που είχε ο Άρης βάση τα ποσοστά απώλειας ύδατος στο διάστημα.

Μόλις το 13% της αρχικής ποσότητας νερού παραμένει στους παγωμένους πόλους του Άρη. Ο πλανήτης είχε πριν πολλά χρόνια αρκετό νερό για έναν ωκεανό, το οποίο έφθανε σε βάθος σε κάποια σημεία έως και 1.600 μ.

Βίντεο  της ΝASA έδειξε ότι ο ωκεανός του Άρη ήταν πολύ μεγαλύτερος από τον Ατλαντικό  Ωκεανό.

Από καταγραφές του Curiosity, σκάφος της NASA, μαθαίνουμε ότι υδάτινα ρεύματα και λίμνες διαμόρφωσαν στοιχεία του πλανήτη και οι ωκεανοί υπήρξαν φιλόξενοι για την ανάπτυξη έμβιων οργανισμών.

«Με τόσο νερό στο παρελθόν ο Άρης ίσως να ήταν κατοικήσιμος» δήλωσε ο Μάικλ Μούμα, ηγετικό στέλεχος του Ινστιτούτου Goddard.

Παρουσίαση

Από τους μαθητές του ΣΤ1