H ΔΙΚΗ ΜΟΥ 28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

epeteios-28-oktovriou-1940

Είναι πρωί της 28ης Οκτωβρίου. Όλοι μας ετοιμαζόμαστε να πάμε στην παρέλαση που θα γίνει σε ένα κεντρικό δρόμο κοντά στο σπίτι μας. Επιτέλους οι κόποι τόσων χρόνων δικαιώθηκαν. Είμαι ο σημαιοφόρος του σχολείου μου και αυτό για εμένα σημαίνει αναγνώριση από την Κυρία μου αλλά και ευχαρίστηση για όσα μου πρόσφεραν και μου δίδαξαν όλοι οι Δάσκαλοι μου όλα αυτά τα χρόνια. Ταυτόχρονα οι γονείς μου είναι πολύ περήφανοι αφού θα με δουν να κρατώ την Ελληνική Σημαία σε μια μέρα όπου ο Ελληνικός λαός είπε  το ΟΧΙ στους κατακτητές και έχυσε το αίμα του ώστε να είμαστε εμείς σήμερα ελεύθεροι και υπερήφανοι.

Ξεκίνησα λοιπόν να πάω στην εκκλησία για την δοξολογία της ημέρας. Όταν φτάσαμε εκεί ήταν όλοι μέσα και με προσήλωση άκουγαν την λειτουργία. Η κυρία μου με πήγε δίπλα στους σημαιοφόρους των άλλων σχολείων της Γλυφάδας. Περίμενα και άκουγα και εγώ με προσοχή μέχρι το τέλος της λειτουργίας οπότε μετά τις ευλογίες των ιερέων αποχωρήσαμε. Με τους άλλους παραστάτες της τάξης μου συναντηθήκαμε για να πάμε στην κατάθεση στεφάνων που θα γινόταν από τους επίσημους στο Ηρώο της περιοχής μας. Μετά το τέλος της κατάθεσης και αφού ακούστηκε ο Εθνικός μας Ύμνος η Κυρία μας ,μας συνόδεψε στο σημείο του δρόμου όπου θα ξεκινούσε η παρέλαση. Επιτέλους δόθηκε η έναρξη της παρέλασης. Μπροστά ήταν ο ταμπελοφόρος του σχολείου μας ,στη συνέχεια ήμουν εγώ κρατώντας την σημαία ψηλά με τους παραστάτες δίπλα και πίσω μου και τέλος ακολουθούσαν τα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου μας. Περπατούσα  συγκινημένος και καμαρωτός γατί ήξερα ότι σε λίγο θα με δουν όλοι οι συγγενείς και φίλοι μου. Όταν περάσαμε ακριβώς δίπλα από τους επισήμους και άκουσα το μεγάφωνο να λέει το 7ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας ένιωσα ένα πλήθος συναισθημάτων να με κατακλύζουν. Ένιωσα χαρά ,ενθουσιασμό ,συγκίνηση αλλά και περηφάνια. Ήταν η μεγαλύτερη στιγμή της ζωής μου. Μετά από λίγο η παρέλαση τελείωσε και αφού βγάλαμε αναμνηστικές φωτογραφίες φύγαμε με τις οικογένειες μας. Καθώς έφευγα ορκίστηκα να μην ξεχάσω ποτέ αυτή τη μέρα και θα την κάνω οδηγό για την συνέχεια της ζωής μου.

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ  : ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΟΓΗΡΟΣ- ΤΑΞΗ ΣΤ1