Εκδρομή Στ΄ τάξης στο Πλανητάριο

πλανητάριο

Εκδρομή Στ΄ τάξης στο Πλανητάριο

Στις 8 Νοεμβρίου του 2015 οι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης πήγαμε στο Πλανητάριο, όπου παρακολουθήσαμε την ταινία «Ο Ζωντανός Πλανήτης».

Ήταν μια ενδιαφέρουσα προβολή κατά την οποία είδαμε όλους αυτούς τους παράγοντες που επηρεάζουν και διαμορφώνουν τις κατάλληλες συνθήκες για να υπάρξει ζωή στον πλανήτη μας.

Για όσους δεν ξέρουν τι είναι το Πλανητάριο θα σας εξηγήσουμε :

Το Νέο Ψηφιακό Πλανητάριο είναι αμφιθεατρικό, με θολωτή οθόνη διαμέτρου 25 μέτρων, κεκλιμένο κατά 23,5 μοίρες ως προς το επίπεδο. Η επιφάνεια της οθόνης είναι τριπλάσια της παλαιής φτάνοντας τα 950 m2 αντί των 350 m2  που ήταν αρχικά, καταλαμβάνει δηλαδή επιφάνεια ίση με δύο γήπεδα του μπάσκετ.

Αυτή η εκδρομή άρεσε πολύ σε όλους! Όλα τα παιδιά της έκτης την ψήφισαν ως την καλύτερη εκδρομή της σχολικής χρονιάς!!!

Τζούμπα Σοφία

Ιορδανόπουλος Χρήστος