Εκδρομή στο Αστεροσκοπείο Αθηνών

αστεροσκοπείο (1)

Εκδρομή στο Αστεροσκοπείο Αθηνών

Στις  26 Νοεμβρίου του 2015 οι μαθητές της Στ΄ τάξης επισκεφθήκαμε το Αστεροσκοπείο Αθηνών.

Αρχικά πήγαμε στο τηλεσκόπιο του Δωρίδη στον λόφο της Πνύκας εκεί όπου ακούσαμε μια εξαιρετική ομιλία από τον ξεναγό μας.

Μετά επισκεφθήκαμε στο κτήριο Σίνα. Όταν μπήκαμε μέσα πήγαμε σε ένα δωμάτιo στο οποίο υπήρχαν πολλά παλιά βιβλία και παλιά εργαλεία. Προχωρήσαμε στο βάθος του δωματίου και είδαμε ένα τηλεσκόπιο με θέα την Αθήνα.

Έπειτα, μας επέτρεψαν να ανέβουμε στο θόλο του κτηρίου Σίνα και να δούμε την Αθήνα από ψηλά.

Κατόπιν, μεταφερθήκαμε σε ένα δωμάτιο όπου υπήρχε ένα μεσημβρινό τηλεσκόπιο.

Τέλος, στο δωμάτιο υπήρχε και ένα αντίγραφο ενός πίνακα που απεικόνιζε τη σελήνη.  Ο αυθεντικός πίνακας κατασκευάστηκε από τον πρώην διευθυντή του Αστεροσκοπείου, ο οποίος παρατηρούσε επί χρόνια και αναπαριστούσε την μορφολογία της επιφάνειας της Σελήνης. Είναι μοναδικός στο είδος του.

Ήταν μια από τις καλύτερες εκδρομές που έχουμε πάει, γι’ αυτό σας προτείνουμε ανεπιφύλακτα να το επισκεφτείτε.

Οι μαθητές της Στ’2 τάξης:

Μαρία Στρατάκη

Στράτος Ταμποτέλης