Εκλογές στο ΣΤ’1

φωτογραφία

Ακολουθώντας το μάθημα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, αποφασίσαμε να κάνουμε εκλογές  στην  τάξη μας.

Η ημέρα των εκλογών έφτασε! Οι υποψήφιοι εκφώνησαν τους προεκλογικούς τους λόγους. Οι μαθητές τούς άκουσαν και ψήφισαν τον υποψήφιο που επιθυμούσαν. Οι μαθήτριες Αγγελική Σπάνδου και Μαρία Καππή, ως εφορευτική επιτροπή, μέτρησαν τις ψήφους.

Πρόεδρος αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μυλωνάς, γραμματέας η Θάλεια Υφαντή και ταμίας ο  Γεώργιος Κιατίπης, καθώς και δύο αναπληρωματικά μέλη, η Θεοδοσία Καλλέργη και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντής. Αυτοί θα είναι το μαθητικό συμβούλιο που θα μας αντιπροσωπεύσει την υπόλοιπη χρονιά.

Το νέο μας τριμελές συμβούλιο ξεκίνησε ορεξάτο και  φαίνεται πολύ δυναμικό και δραστήριο. Ήδη δημιούργησαν ταμείο και οργανώνουν τουρνουά σκακιού στην τάξη. Αναμένοντας νεότερα, καθώς και τα αποτελέσματα του τουρνουά, μείνετε συντονισμένοι για το επόμενο τεύχος της εφημερίδας μας!

Μαρία Καππή